Od lat działając na rzecz starszych mieszkańców, Stowarzyszenie Pomocy Potrzebującym „Nadzieja” wciąż szuka nowych form ich wsparcia. Często robiąc to przy współpracy z lokalnymi instytucjami mogącymi je w tym dziele wesprzeć. Choćby tak, jak uczyniła to niedawno Komenda Powiatowa Policji w Legionowie, dzięki której rozpoczęto cykl debat na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa seniorów.

Inauguracyjna pogadanka dotyczyła ich właściwych zachowań na drodze, podczas przemieszczania się w przestrzeni publicznej. Podobnie jak w trakcie wcześniejszych tego rodzaju spotkań, także i teraz ze swej prewencyjnej roli mundurowi wywiązali się wzorowo. – Nie zdarzyło się jeszcze, żeby komendanci, naczelnicy wydziałów czy funkcjonariusze odmówili nam informacji, udzielenia pomocy albo współpracy. Wręcz odwrotnie, zacieśnia się ona coraz bardziej, co pokazało również to dzisiejsze spotkanie, w trakcie którego otrzymaliśmy też od policjantów akcesoria mające poprawić bezpieczeństwo naszych seniorów – mówi dr Roman Biskupski, prezes SPP „Nadzieja”.

Pierwsza z policyjno-senioralnych debat nie była, rzecz jasna, ostatnią. Jak zapowiada szef stowarzyszenia, w najbliższych miesiącach planowane są kolejne. – To będą debaty dotyczące bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania, a także w miejscach publicznych, czyli przykładowo na cmentarzach lub targowiskach. Przygotowujemy również debatę poświęconą bezpieczeństwu w cyberprzestrzeni. Rozwój informatyzacji, używanie smartfonów, komputerów czy tabletów, powoduje, że istnieje potrzeba przekazania starszym legionowianom podstawowej wiedzy dotyczącej zachowania maksymalnego bezpieczeństwa – uważa dr Biskupski. Nie od dziś bowiem wiadomo, że w środowisku wirtualnym seniorzy nie czują się tak dobrze jak młodzież. A w związku z tym są bardziej narażeni na ataki oszustów i naciągaczy. Co wcale nie oznacza, że za każdym razem muszą padać ich ofiarami. Wręcz przeciwnie, przy zastosowaniu się do podstawowych zasad bezpieczeństwa, mogą się przy takimi atakami bronić.

Mogą też, i tu Roman Biskupski zwraca się już bezpośrednio do swych rówieśników, zaproponować inne tematy senioralnych spotkań z policją. – Moja uprzejma prośba do seniorów jest taka, aby na bieżąco sygnalizowali nam, zgodnie ze swoimi potrzebami, co by ich interesowało, a my z kierownictwem Komendy Powiatowej Policji postaramy się przygotować i przekazać profesjonalne informacje w tym zakresie – zachęca jeden z liderów lokalnego środowiska senioralnego.

Aby skontaktować się ze Stowarzyszeniem Pomocy Potrzebującym „Nadzieja”, najlepiej udać się do jego siedziby przy ul. Piłsudskiego 3 w Legionowie. Można też skorzystać z adresu e-mail: spp-nadzieja@wp.pl lub z numeru telefonu 722 707 227.

Poprzedni artykułKarty na stół!
Następny artykułMarzenie o scenie
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 53-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od dwóch dekad dzielnie trwa na legionowskim posterunku.