Za sprawą projektu „Ta książka jest o Tobie!” w Miejskiej Bibliotece Publicznej powstały kolejne usprawnienia, które pomogą młodzieży i rodzicom młodszych dzieci w wyborze książek do przeczytania. Rynek wydawniczy jest ogromny i trudno na nim odnaleźć wszystkie wartościowe i interesujące pozycje. Odpowiedzią legionowskich bibliotekarzy na ten problem był właśnie powyższy projekt. Teraz, dzięki ich wiedzy i doświadczeniu, czytelnik nie tylko uzyska książkowe rekomendacje, lecz także nie przegapi publikacji z mniejszych wydawnictw.

Projekt „Ta książka jest o Tobie!” – dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – ma pomóc młodemu czytelnikowi w dotarciu do książek, z których bohaterami mógłby się utożsamić, dzielić ich przeżycia i spojrzeć na swe problemy z innej perspektywy. Wypłynął po części ze znanego bibliotekarzom faktu, że pandemia wpłynęła na zmianę czytelniczych nawyków, w tym na sposób korzystania z biblioteki. Bardzo popularne stało się używanie katalogu internetowego. Dzięki utworzonym w nim kolekcjom lokalnym oraz stronie chceczytaco.pl łatwiejsze będzie wybranie interesującej książki albo zaproponowanie dziecku pozycji w danym temacie. – W naszym katalogu istnieje już możliwość wyszukiwania książek w kolekcjach lokalnych. Są one posegregowane tematycznie, można w nich odnaleźć zarówno pozycje czysto rozrywkowe, jak i bardzo praktyczne, pomocne dla młodych rodziców. „Czekając na rodzeństwo”, „uczę się czytać”, „o emocjach” – to tylko niektóre z tytułów kolekcji. Dzięki wydzielonym grupom tematycznym ma się szybki wgląd w wartościowe pozycje w poszczególnych obszarach oraz łatwiej o dopasowanie lektury do wieku dziecka – mówi Tomasz Talarski, dyrektor biblioteki.

Pod koniec października bibliotekarze uruchomili także wyszukiwarkę książek dla młodzieży pod nazwą „Chcę czytać o…”. Strona jest skierowana głównie do osób w wieku 10-18 lat. Może być też jednak z powodzeniem wykorzystywana przez dorosłych i rodziców, jako narzędzie do polecania książek swoim dzieciom. Stronę przetestowali uczniowie ostatnich klas legionowskich podstawówek. Dzięki ich wskazówkom bibliotekarze mogli odpowiednio przystosować aplikację do potrzeb młodzieży. Koncepcję wizualną strony oraz jej projekt graficzny przygotowała Barbara Wymazał. – chceczytaco.pl to strona internetowa, która działa jak aplikacja. Stworzona została przede wszystkim z myślą o urządzeniach mobilnych, ale można też uruchomić ją na komputerze. Działa w prosty sposób: dostarczamy wyszukiwarce informacji na swój temat (wiek, płeć) oraz tego, o czym chcielibyśmy czytać, a strona dostosowuje wyniki pod te kryteria. Badania wskazują, że wiedzę o tym, co czytać, młodzież czerpie głównie z internetu, stąd taka forma przedstawiania tytułów książek. Jest to też odpowiedź na częste pytanie: „przeczytałem tę książkę, proszę o coś w podobnym stylu” – mówi Karolina Błaszczak-Modzelewska, zastępca dyr. MBP w Legionowie.

Przy wyszukanych pozycjach można znaleźć krótki opis oraz link do katalogu internetowego legionowskiej biblioteki, tak aby dało się – jeśli książka jest dostępna – od razu ją zarezerwować lub ustawić się w kolejce. Ze wszystkich tych funkcji można korzystać bez zalogowania. Każdy użytkownik będzie mógł założyć swoje konto, co umożliwi zapisanie list oraz ocenę książek. Powinno to stanowić dobrą bazę czytelniczą, zwłaszcza dla młodzieży, która nie chce zatrzymywać się tylko na lekturach szkolnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here