Mazowieckie sołectwa mogą wziąć udział w kolejnej edycji konkursu „Najaktywniejsze sołectwo Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich – Sukcesy widać po sąsiedzku”. Pula nagród wynosi 30 tys. zł. – To doskonała okazja do pochwalenia się swą działalnością i rozwojem sołectwa. Nagrody trafią do sołectw, których sołtysi i mieszkańcy wykazują się szczególną aktywnością i pomysłowością w codziennej działalności – mówi marszałek Adam Struzik, który tradycyjnie objął konkurs swoim patronatem.

W województwie mazowieckim jest ponad 7,3 tys. sołectw. To najmniejsze wspólnoty lokalne, które jednak często udowadniają, że nawet w niewielkich miejscowościach można zrealizować duże projekty. Sołtysi oraz mieszkańcy potrafią wziąć sprawy w swoje ręce i przeprowadzić wiele przedsięwzięć, dzięki którym znacznie poprawiają jakość życia w swoich małych ojczyznach. Do takich właśnie wspólnot kierowany jest konkurs „Sukcesy widać po sąsiedzku”. – W tym roku kolejne mazowieckie sołectwa otrzymują szansę na zdobycie atrakcyjnych nagród i jeszcze szybszy rozwój swojej działalności. Mamy na Mazowszu wiele sołectw, które dają dobry przykład zaangażowania i pracy na rzecz mieszkańców, dlatego gorąco zachęcam do udziału w konkursie. Warto pokazywać swoje osiągnięcia – namawia Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Jeśli chodzi o przyjęte przez organizatorów kryteria oceny, osiągnięcia, inicjatywy, czy też zrealizowane przez sołectwo inwestycje trzeba przedstawić w formie zebranych dokumentów, takich jak sprawozdania, relacje w mediach, teksty w kronice i zdjęcia. Zgłoszeń dokonują wójtowie, którzy mogą zgłosić jedno sołectwo na gminę – mają na to czas do 30 kwietnia. Konkurs zostanie przeprowadzony w jednym etapie – oceny zgłoszeń i dokumentacji fotograficznej. Dla najaktywniejszych sołectw przewidziano nagrody w wysokości 10 tys. zł, 7,5 tys. zł i 5 tys. zł oraz wyróżnienia.

Poza nagrodami pieniężnymi, za które sołectwa będą miały szansę przeprowadzić kolejne angażujące mieszkańców inicjatywy i wydarzenia, konkurs pomoże sołtysom wypromować ich działalność – tytułem najaktywniejszego sołectwa na Mazowszu mogą w końcu pochwalić się tylko nieliczni. Formularze zgłoszeniowe wraz z dodatkowymi dokumentami należy wysłać lub dostarczyć osobiście do Urzędu Marszałkowskiego. Zgłoszenia można także przesłać drogą elektroniczną. Szczegóły konkursu i zgłoszeń znajdują się na stronie www.mazowieckie.ksow.pl.

Przed rokiem mazowiecki konkurs wygrało sołectwo Dziecinów z gminy Sobienie-Jeziory. Ta niewielka miejscowość, która liczy około 700 mieszkańców, wyróżnia się prężną działalnością OSP, kilkoma stowarzyszeniami rozwijającymi zainteresowania i pasje mieszkańców oraz aktywnym kołem gospodyń wiejskich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here