Jak podają statystyki, w Polsce na przewlekłą chorobę nerek cierpi ponad 4 mln osób. Większość z nich to seniorzy, którzy nawet nie są tej dolegliwości świadomi. Powoduje to, rzecz jasna, nieodwracalne skutki zdrowotne: dializę, potrzebę przeszczepu, osłabienie, a często także choroby serca. Warto o tym mówić nie tylko przy okazji 11 marca, kiedy to przypada Światowy Dzień Nerek

Dokładnie w czwartek 11 marca, w Światowy Dzień Nerek, Stowarzyszenie MANKO – wydawca magazynu Ogólnopolski Głos Seniora oraz organizator Programu Ogólnopolska Karta Seniora – Gmina Przyjazna Seniorom oraz kampanii Stop manipulacji, nie daj się oszukać, a także kampanii Solidarni z Seniorami – Razem Damy Radę! – rozpoczęło we współpracy z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Osób Dializowanych akcję społeczną pod nazwą „Dbaj o nerki!”. Ma ona na celu wsparcie, aktywizację, edukację i wzrost świadomości wśród seniorów narażonych na liczne powikłania dotyczące przewlekłej choroby nerek. – Dbajmy o nerki, ponieważ profilaktyka i wczesne wykrycie to zdrowe i długie życie. Pijmy dwa litry wody dziennie, bądźmy aktywni fizycznie i badajmy się raz do roku – zachęcają organizatorzy prozdrowotnego przedsięwzięcia.

Jednym z elementów akcji „Dbaj o nerki!” było przygotowanie i popularyzacja wywiadu wideo z dr Iwoną Mazur, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych, opublikowanego na kanale telewizji internetowej Głos Seniora TV (można go znaleźć pod linkiem https://www.youtube.com/watch?v=UZHo0ztj00A). Jak mówi lekarka, dane wskazują, że na PChN (przewlekłą chorobę nerek) zapada z roku na rok coraz więcej ludzi. A eksperci twierdzą, że ten trend będzie się umacniał. – Obecnie na świecie choruje na nią już prawie 700 milionów osób, zaś w Polsce to około 4,5 mln ludzi, z czego 20 tys. jest dializowanych. Tej poważnej i uciążliwej choroby można jednak uniknąć albo bardzo skutecznie spowolnić jej rozwój. Najprostszą receptą na to są badania profilaktyczne. Co roku, w drugi czwartek marca, obchodzimy Światowy Dzień Nerek. Najlepiej wpisać sobie tę datę do kalendarza jako dzień, w którym będziemy wykonywać regularne badania przesiewowe w kierunku przewlekłe choroby nerek. To może uratować nasze życie oraz zdrowie – apeluje dr Iwona Mazur. Warto tej mądrej rady posłuchać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here