fot. arch.

Istnieją w życiu miasta procesy, których bez względu na okoliczności zatrzymać się nie da – choćby normalne życie i zużycie jego infrastruktury. Dlatego właśnie, mimo spiętrzenia rozmaitych trudności związanych z ograniczeniami sanitarnymi, w ubiegłym roku pracownicy działu eksploatacyjnego spółki KZB Legionowo nie mogli sobie pozwolić na zawodową kwarantannę. I tak samo jak przed nadejściem pandemii, po prostu robili swoje.

Jeśli chodzi o szeroko pojętą opiekę nad nieruchomościami, spółka KZB jest w tej dziedzinie lokalnym potentatem. Najlepiej ilustrują to liczby. W ubiegłym roku pracownicy jej działu eksploatacyjnego prowadzili na terenie Legionowa działania w zakresie technicznego utrzymania 45 budynków komunalnych oraz – współpracując z zarządami wspólnot mieszkaniowych – 40 budynków wspólnotowych, dbali również o techniczne i estetyczne utrzymanie obiektów Centrum Komunikacyjnego, terenu i urządzeń Parku Zdrowia wraz z tężnią solankową, Parku Kościuszki oraz placów zabaw na os. Młodych i przy ul. Husarskiej, Piaskowej, B. Roi 2A, B. Roi 10 i placu na os. Kozłówka. W ramach swoich obowiązków spółka kontynuowała też inicjatywy prowadzące do poprawy jakości powietrza, a także służące poprawie warunków życia społeczności lokalnych.

Generalnie rzecz biorąc, pracy było pod dostatkiem. – W zakresie technicznego utrzymania komunalnej substancji mieszkaniowej oraz budynków wspólnot mieszkaniowych zrealizowaliśmy, pomimo ograniczeń pandemicznych, wszystkie coroczne przeglądy stanu technicznego budynków w zakresie bezpieczeństwa ich użytkowania, czyli bezpieczeństwa konstrukcji, szczelności instalacji gazowej, drożności przewodów kominowych, stanu instalacji elektrycznej, wodociągowo-kanalizacyjnej i centralnego ogrzewania. Robiliśmy to we własnym zakresie, ale też we współpracy z wyspecjalizowanymi firmami – mówi Jerzy Wilczyński, kierownik działu eksploatacyjnego spółki KZB. Przeglądy te stanowiły podstawę realizacji planów remontowych, zarówno w budynkach komunalnych, jak i wspólnot mieszkaniowych. Warto tu wspomnieć o jedenastu pustostanach, kompleksowo wyremontowanych pod nadzorem technicznym KZB.

Jednym z najistotniejszych zadań spółki było czuwanie nad bezpieczeństwem i reagowanie na zgłaszane usterki techniczne, mogące stanowić zagrożenie lub w istotny sposób utrudniać codzienne życie mieszkańców. Tego typu zgłoszeń przyjęto w 2020 roku około tysiąca trzystu, usuwając wszystkie usterki i nie odnotowując uzasadnionych skarg na sprawność działania służb technicznych KZB. – Podstawową trudnością, z którą mamy do czynienia w zakresie technicznego utrzymania administrowanych budynków, jest ich zróżnicowanie techniczne. Mamy pod opieką różne obiekty: od pozbawionych infrastruktury przedwojennych budynków drewnianych, aż po nowoczesne budynki wspólnot mieszkaniowych. I do każdego z nich trzeba podejść w inny sposób. Kolejnym wyzwaniem, któremu w ubiegłym roku udało nam się sprostać, było techniczne i estetyczne utrzymanie obiektów Centrum Komunikacyjnego, obejmującego dworzec PKP, parkingi wielopoziomowe oraz przyległe tereny zielone. Mimo dodatkowych zadań związanych z zaleceniami sanitarnymi, cel został zrealizowany. To ważne, bo w skali roku przewija się przez Centrum ponad 1,3 mln podróżnych, a przeszło tysiąc kierowców dziennie zostawia tam auta na miejscach parkingowych – mówi Irena Bogucka, prezes spółki KZB Legionowo.

Niestety, skutki pandemicznych ograniczeń gdzieniegdzie okazały się nie do uniknięcia. Główna atrakcja legionowskiego Parku Zdrowia, czyli tężnia solankowa, pozostawała w ubiegłym roku nieczynna ze względów sanitarnych. Bez przeszkód można było natomiast troszczyć się o stan drzewostanu na zarządzanych przez KZB terenach zielonych. W ubiegłym roku poddano pielęgnacji 42 drzewa oraz usunięto 6 drzew mogących stanowić zagrożenie dla mieszkańców.

W trosce o poprawę jakości powietrza w mieście spółka podejmowała działania antysmogowe, kontynuując współpracę na tym polu z miejskim referatem ochrony środowiska. W ubiegłym roku zaowocowała ona likwidacją 35 „kopciuchów”. Udało się to dzięki termomodernizacji trzech wielorodzinnych budynków komunalnych – przy ul. Przemysłowej 16, Przemysłowej 4 oraz Słowackiego 13, wraz z podłączeniem ich do miejskiej sieci gazowej i wyposażeniem lokali w kotły ogrzewania na gaz ziemny, łącznie z nową instalacją grzewczą. Ponadto dziesięć lokali mieszkalnych w innych budynkach wyposażono w tzw. pompy ciepła.

Stosunkowo najmniej widocznym, lecz równie ważnym aspektem pracy działu eksploatacyjnego KZB było pobudzanie społecznych inicjatyw lokalnych. – Pomimo trudnej sytuacji opracowaliśmy wspólnie z inicjatorami i szeroko skonsultowaliśmy koncepcję rewitalizacji osiedla Bukowiec. Niestety, podobnie jak z wieloma tego typu przedsięwzięciami, z uwagi na pandemię nie udało się dotychczas wdrożyć w życie tych pomysłów. Niemniej opracowana inicjatywa lokalna doczeka się realizacji po ustaniu obostrzeń sanitarnych – ocenia kierownik Wilczyński.

Poprzedni artykułPrąd płynął, licznik stał
Następny artykułTelefon z wyrokiem
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 53-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od dwóch dekad dzielnie trwa na legionowskim posterunku.