fot. Starostwo Powiatowe w Legionowie

Po raz czwarty działające na terenie powiatu legionowskiego Centrum Integracji Społecznej wyróżniono tytułem Mazowieckiej Marki Ekonomii Społecznej, przyznawanym najlepiej funkcjonującym podmiotom z tej dziedziny. Tym razem doceniono je w kategorii Reintegracja, za ciekawe projekty w zakresie reintegracji zawodowej i społecznej.

Co do szczegółów, kolejny laur Mazowieckiej Marki Ekonomii Społecznej trafił do Centrum za pomysły na aktywizację zawodową oraz pracę na rzecz osób z niepełnosprawnościami. – To wyróżnienie ma dla nas szczególne znaczenie. Potwierdza, że nasze zaangażowanie w rozwój i propagowanie ekonomii społecznej na Mazowszu dają konkretne efekty. A podejmowane przez nas działania, jak Ryneczek Pracy czy konkurs Odpowiedzialni Społecznie, które są nowatorskimi inicjatywami społecznymi, stanowią wzór do naśladowania dla innych jednostek tego typu. Każdego dnia pracujemy na to, aby oferta reintegracji społecznej i zawodowej, z której korzystają uczestnicy PCIS, była zindywidualizowana, kompleksowa, o wysokim standardzie – zapewnia Dorota Wróbel-Górecka, dyr. Powiatowego Centrum Integracji Społecznej. – Wyróżnienie odbieramy jako potwierdzenie, że wychodzi nam to dobrze. Teraz działalność jednostek reintegracyjnych jest szczególnie istotna, gdyż podejmowane przez nas w poczuciu odpowiedzialności i solidarności działania mają też na celu przeciwdziałanie skutkom pandemii.

Mazowiecka Marka Ekonomii Społecznej ma budować wizerunek i pozycję wyróżnionych podmiotów ekonomii społecznej oraz wypracowywać ich wartość w lokalnej społeczności. Przyznanie wyróżnienia jest formą uhonorowania tych, które znakomicie radzą sobie na rynku, oferując usługi lub produkty dobrej jakości, a dodatkowo funkcjonują w społeczności lokalnej inaczej niż pozostałe firmy, z większym zrozumieniem dla ludzkich problemów.

Z pomocy Centrum mogą skorzystać osoby długotrwale bezrobotne, uzależnione od alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających, chore psychicznie, zwalniane z zakładów karnych, mające trudności w integracji ze środowiskiem oraz niepełnosprawni. Pomoc znajdą tam również ci, którzy stracili pracę na krótko przed osiągnięciem wieku emerytalnego i osoby, które nie mogą wrócić na rynek pracy po wieloletnim wychowywaniu dzieci. Przez te wszystkie lata powiatowe Centrum rozwijało swoją działalność na różnych polach. Warto podkreślić, że oprócz dotacji z budżetu Powiatu Legionowskiego placówka wypracowuje własne zyski, które przeznacza na rozwój. Poza działalnością remontowo-budowlaną i gospodarczo-porządkową na najszerszą skalę – klienci funkcjonującego w starostwie baru RaBARbar świadkami – działa jej warsztat gastronomiczny.