Z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej legionowską Poczytalnię, jako jedną z zaledwie kilkunastu wybranych placówek, odwiedził niedawno Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”. Dzięki temu bywalcy biblioteki mieli unikalną możliwość obejrzenia filmu zatytułowanego „Wiktoria 1920” – wyjątkowej produkcji fabularnej, którą zrealizowano w technologii VR 360 stopni 3D.

Wirtualna rzeczywistość gościła w Poczytalni nie pierwszy raz, ale nigdy wcześniej nie była tak… wystrzałowa. – Widzowie mogli wziąć udział w misji dostarczenia meldunku do biura szyfrów w cytadeli. Staliśmy się także świadkami widowiskowej ucieczki przed bolszewikami, a na koniec poznaliśmy rolę wywiadu radiowego w wygraniu bitwy. Widzowie, którzy przez dwa dni uczestniczyli w pokazach, zostali zaopatrzeni w specjalne okulary, w których można korzystać z rozszerzonej rzeczywistości, oraz obrotowy fotel, co sprawiło, że niemal naprawdę brali czynny udział w wydarzeniach z filmu – mówi Karolina Błaszczak-Modzelewska, zastępca dyr. Miejskiej Biblioteki Publicznej w Legionowie.

Ponieważ taka szansa nie trafia się często, łatwo zrozumieć fakt, że pokazy Wirtualnego Teatru Historii cieszą się ogromnym powodzeniem. Tak samo było również w Legionowie, którego przeszłość z Cudem nad Wisłą jest przecież mocno związana. – W piątek do oglądania pokazów zaprosiliśmy uczniów z miejskich szkół, natomiast w sobotę pokazy były otwarte. Mogli w nich wziąć udział wszyscy chętni, którzy zapisali się w specjalnym formularzu uruchomionym przez Koncept Kultura. Szacujemy, że w wydarzeniu uczestniczyło około dwustu osób.

Aby lepiej wprowadzić widzów w klimat słynnej batalii, pokazanemu w Legionowie filmowi towarzyszyła multimedialna wystawa zatytułowana po prostu „1920”. Ekspozycję przygotowano dzięki współpracy z Narodowym Archiwum Cyfrowym oraz Archiwum Państwowym w Warszawie. W parze z wyjątkowym, trójwymiarowym teatrem stanowiła ona świetne, choć siłą rzeczy niepełne kompendium wiedzy o wydarzeniach sprzed wieku. – Wirtualny Teatr Historii to koncepcja pokazywania historii w rzeczywistości rozszerzonej, stworzona przez fundację Koncept Kultura we współpracy z Biurem Programu Niepodległa. Ogromnie dziękujemy Konceptowi Kultura za to, że zechciał w Legionowie, jako jednym z jedenastu miejsc, pokazać swój film – podkreśla Karolina Błaszczak-Modzelewska. Kto go nie widział, ma czego żałować. Bo takich emocji i wrażeń w zwykłym kinie zafundować sobie nie sposób.