Każdy to powiedzenia zna, a większość rodaków o jego prawdziwości wielokrotnie zdążyła się przekonać. Bo rzeczywiście jeszcze się taki nie urodził, co by każdemu dogodził. Dlatego dobrze czasem spojrzeć na jakąś sprawę z dystansu, przez pryzmat liczb, które przecież nigdy nie kłamią. Dzięki nim Legionowo znów znalazło się w ścisłej czołówce najgospodarniejszych polskich samorządów. W ślad za tym poszły oczywiście nagrody.

Ceniony i prestiżowy ranking najlepszych samorządów, organizowany od 15 lat przez dziennik „Rzeczpospolita”, zyskał uznanie właśnie dlatego, że opiera się na publicznie dostępnych bazach danych Głównego Urzędu Statystycznego oraz Ministerstwa Finansów, a także informacjach udzielonych przez samorządy w specjalnej e-ankiecie. Organizatorzy mają więc wszystko czarno na białym.

Znowu w czubie

W tym roku po raz kolejny Legionowo znalazło się w rankingowym zestawieniu bardzo wysoko. Miasto zajęło w swej kategorii czwartą pozycję wśród gmin na Mazowszu i co ważniejsze, siódme miejsce na 864 gminy z całego kraju. Finał XV edycji rankingu „Rzepy” odbył się w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie.

Zasady rankingu samorządów określa niezależna Kapituła pod przewodnictwem byłego premiera, prof. Jerzego Buzka. Jego celem jest wyłonienie miast i gmin, które osiągają najlepsze wyniki w kształtowaniu trwałego, zrównoważonego rozwoju wspólnoty lokalnej, ujmowanego w strategicznych kategoriach: trwałości ekonomicznej, trwałości środowiskowej, trwałości społecznej oraz w zakresie jakości zarządzania. Jak podkreślają organizatorzy, starają się w ten sposób pokazać godne naśladowania samorządy, które najlepiej dbają o swój zrównoważony rozwój.

Unijne podium

Potwierdzeniem wysokich lokat w zestawieniu „Rzeczpospolitej” jest trzecia pozycja Legionowa w krajowym rankingu miast wykorzystujących środki z funduszy Unii Europejskiej na inwestycje transportowe. Dla urzędników z ratusza trudno o lepszy dowód na to, że ich zaangażowanie i ciężka praca włożone w pozyskiwanie pieniędzy zewnętrznych są skuteczne i mają głęboki sens. Jednym ze sztandarowych przedsięwzięć jest projekt, w którym Legionowo – jako partner wiodący – wraz z innymi podwarszawskimi gminami realizuje w ramach ZIT budowę 77 km ścieżek rowerowych. Głównym celem projektu jest poprawa jakości powietrza na terenie Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego i zmniejszenie emisji zanieczyszczeń. Ma on też pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo na drogach, zmniejszyć liczbę aut oraz koszty organizowania podróży. Całkowity koszt inwestycji to ponad 60 mln zł. – Ta nagroda niezwykle mnie cieszy, ale nie zwalniamy tempa i ciągle pracujemy nad kolejnymi wnioskami o dofinansowanie – komentuje wyróżnienie prezydent Legionowa Roman Smogorzewski.

Co warte podkreślenia, miasto planuje już kolejne inwestycje w zakresie budowy ścieżek rowerowych. Za kolejne 8 mln zł w przyszłym roku powstanie ich 9 km. Elementem walki z tzw. niską emisją jest także budowa (wraz z punktami ładowania) parkingów Park&Ride – nie tylko dla samochodów, ale też rowerów i pojazdów z napędem elektrycznym.

Poprzedni artykułWieści spod (nowej) siatki
Następny artykułDziałki, które dzielą
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 53-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od dwóch dekad dzielnie trwa na legionowskim posterunku.