Legionowskie centrum handlu pod chmurką ma wśród mieszkańców setki, jeśli nie tysiące zwolenników. Ale już jego wygląd zachwyca raczej mało kogo. Wkrótce powinno to się jednak zmienić. Dobiega właśnie końca przebudowa trzeciej części miejskiego targowiska, tej położonej najbliżej ul. Sobieskiego. Dzięki niej zarządzany przez spółkę KZB obiekt zyska i na wyglądzie, i na funkcjonalności.

Co do jednej kwestii już teraz nie ma wątpliwości: po głębokim liftingu ten fragment Legionowa wzbogaci się nie tylko o nowe handlowe oblicze. – Główną ideą koncepcji zagospodarowania trzeciej części targowiska było stworzenie przestrzeni wielofunkcyjnej. Jak wiadomo, wielu mieszkańców robi tu zakupy, chcieliśmy więc poprzez to zagospodarowanie przygotować miejsce, gdzie będą też mogli usiąść, porozmawiać, a w niedzielne popołudnie wypocząć. Natomiast na ostatniej części targowiska znajduje się podest do licytacji, umożliwiający również organizację wydarzeń kulturalnych – mówi Karolina Brodowska z realizującego inwestycję wydziału inwestycji Urzędu Miasta w Legionowie.

Modernizacja targowiska została dofinansowana z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Korzystanie ze środków unijnych rodzi jednak pewne konsekwencje. Wedle wytycznych programu Mój Rynek przebudowana część targu ma służyć sprzedaży ekologicznych produktów rolno-spożywczych. Szczegółowe zasady korzystania z obiektu zawiera jego regulamin, uchwalony w maju przez legionowskich radnych. – Na terenie targowiska przewidziano 37 stanowisk dla kupców (o pow. co najmniej 10 m²). Znajdują się one pod całorocznym zadaszeniem. Zostaną tu też zamontowane lady betonowe służące obsłudze handlu z mniejszym asortymentem – dodaje urzędniczka.

Tym, co najbardziej zwraca uwagę na przebudowanej części targowiska, są tzw. gabiony, czyli ażurowe, metalowe konstrukcje wypełnione kamieniami. Aby wyglądały one jak należy, przewieziony z gór materiał robotnicy układali na miejscu przez blisko miesiąc. Teraz pracownikom firmy Tit Bruk z Nowego Miasta została do zrobienia głównie budowlana kosmetyka. – Obecnie prace na targowisku zmierzają ku końcowi. Wykonawca zamontuje jeszcze siedziska na murkach gabionowych, ławki, kosze na śmieci oraz pawilon administracyjny. Jest on wykonywany na zamówienie, a znajdą się w nim biuro targowiska, kasa oraz toaleta – wylicza Karolina Brodowska. Ponadto planowany jest montaż zdroju wodnego, a także posadzenie roślin ozdobnych. Targowisko będzie także bardziej przyjazne osobom niepełnosprawnym. Z pewnymi ograniczeniami muszą się tylko liczyć zmotoryzowani. – Przez wzgląd na konstrukcje gabionowe, na teren targowiska nie będzie można wjeżdżać samochodem. Ruch będzie ograniczony, dozwolony tylko dla osób handlujących, aby mogły wjechać, rozładować pojazdy, a następnie zająć zarezerwowane miejsca parkingowe. Będą tu również zamontowane betonowe sześciany wyznaczające ruch samochodowy.

Modernizacja trzeciej części legionowskiego targowiska kosztowała ponad 2,3 mln zł. Blisko milion złotych na ten cel pochodziło ze środków unijnych. Zakończenie robót przewidziano w połowie czerwca.

Poprzedni artykułMieszkańcy za inicjatywami
Następny artykułZatrzymany poszukiwany
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 52-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od ponad dekady dzielnie trwa na legionowskim posterunku.