Efekty pracy zawiązanej w 2017 roku grupy roboczej, dzięki której opracowano Lokalny Program Rewitalizacji Gminy Miejskiej Legionowo do 2023 roku, przyszły szybciej, niż ktokolwiek oczekiwał. Wkrótce doświadczą ich mieszkańcy administrowanego przez spółkę KZB Legionowo budynku komunalnego z ul. Kwiatowej 90. Na początku tygodnia ruszyła jego termomodernizacja. Wyjątkowa, bo sprawi, że zapachnie tam nie tylko nowoczesnością.

Przyjęty przez radę miasta w lutym ubiegłego roku Wieloletni Program Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Gminy Miejskiej Legionowo na lata 2018-2022 zawiera m.in. program termomodernizacji czterech budynków. Wymieniono w nim komunalne obiekty położone przy ul. Batorego 4, Targowej 62, Olszankowej C oraz właśnie ten przy Kwiatowej 90. Solidny, murowany, acz jeszcze przedwojenny budynek poszedł na pierwszy ogień. Przedmiotem zadania realizowanego tam przez urząd miasta we współpracy ze spółką KZB są głównie roboty budowlane polegające na termomodernizacji obiektu wraz z wykonaniem instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

Z pozoru brzmi to zwyczajnie, lecz chodzi o inwestycję zarówno w komfort lokatorów, jak też – a może nawet przede wszystkim – w ochronę środowiska. – Zamówienie obejmuje m.in. ocieplenie ścian zewnętrznych z wymianą drewnianej stolarki okiennej, wykonanie instalacji centralnego ogrzewania oraz instalacji ciepłej wody z indywidualnych kotłów gazowych w lokalach mieszkalnych. A także ich dostawę oraz montaż. Chcę zaznaczyć, że wcześniej spółka KZB własnym sumptem i z własnych środków wykonała w budynku wewnętrzną instalację gazową. Właśnie z myślą o prowadzonych tam obecnie pracach, wpisujących się w realizowaną przez nas szeroko pojętą działalność antysmogową – mówi Jerzy Wilczyński, kierownik działu eksploatacyjnego KZB Legionowo.

Innymi słowy, termomodernizacja budynku przy Kwiatowej 90 oznacza kolejne przyspieszenie miejskich działań proekologicznych. Spośród siedmiu tamtejszych lokali mieszkalnych trzy są już ogrzewane przy użyciu gazu, ale cztery rodziny wciąż stosowały do tego celu węgiel. Na szczęście lada chwila kopcące piece znikną, a ich użytkownicy… dodadzą gazu.

Koszt całego przedsięwzięcia to nieco ponad 464 tys. zł. Wykonawca, wyłoniona w przetargu firma TMB Maat z Józefowa, ma się z nim uporać w 70 dni, czyli do 19 maja br. Co do finansowania „kwiatowej” inwestycji, ratusz zamierza posiłkować się preferencyjną pożyczką z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Poprzedni artykułUrsus na czterech kołach
Następny artykułŚciąga z rekrutacji
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 53-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od dwóch dekad dzielnie trwa na legionowskim posterunku.