Powiatowe Centrum Integracji Społecznej nie zwalnia tempa. W kwietniu ruszyło z kolejnym projektem dla osób z różnych przyczyn będących na zawodowym aucie. Pod hasłem „Nowe horyzonty” robiąc wszystko, by znowu włączyć je do gry.

Choć zmieniają się nazwy, główne założenia CIS-owych projektów pozostają te same. – Projekt ma na celu poszerzenie oferty, jaką Centrum kieruje do mieszkańców powiatu legionowskiego, którzy z różnych przyczyn pozostają poza rynkiem pracy. Z przyczyn życiowych, finansowych czy zdrowotnych nie pracują, a chcieliby na rynek pracy powrócić bądź rozpocząć pracę zawodową – mówi Dorota Wróbel-Górecka, dyr. Centrum Integracji Społecznej w Legionowie.

Liczne grono ludzi, dla których CIS był trampoliną do kariery, potwierdza, że znają się tam na robocie. Fachowców robią też ze swych podopiecznych. Oferując im ponadto motywujące do edukacji wynagrodzenie. – W Centrum prowadzimy warsztaty zawodowe, w ramach których uczymy zawodu lub przekwalifikujemy zawodowo. Skupiamy się na branżach: gastronomicznej, remontowo-budowlanej, gospodarczo-porządkowej i opiekuńczej. Pakiet zawodów, których można się u nas nauczyć, jest więc dość szeroki – dodaje szefowa CIS. Służą temu zarówno warsztaty, jak i przybliżające konkretny fach szkolenia. – Kursy zawodowe są organizowane po uprzednim rozeznaniu rynku pracodawców, ponieważ chcemy, aby po ukończeniu ścieżki reintegracji nasi podopieczni odnaleźli się na rynku pracy – podkreśla Anna Wojtas, specjalista ds. reintegracji zawodowej.

Chcąc to osiągnąć, w Centrum Integracji Społecznej postawiono na kompleksowe wsparcie. Dlatego zdobycie kwalifikacji zawodowych jest tylko jednym z działań na długiej drodze do wyjścia na prostą. Wbrew pozorom, często wcale nie najważniejszym. Bo każda przemiana zaczyna się od głowy. – Prowadzimy treningi interpersonalne oraz intrapersonalne, mamy spotkania z psychologiem, z terapeutą i doradcą zawodowym. Ale realizujemy również coachingi dla naszych uczestników, dbamy też o sferę animacji kulturalnej, organizując rodzinne wyjazdy integracyjne i warsztaty tematyczne – wylicza Dorota Wróbel-Górecka. – W ramach naszego projektu mamy również usługi stomatologiczne, gdyż poprawa wyglądu zewnętrznego jest dla naszych uczestników bardzo ważna – dodaje Anna Wojtas.

Wielu z nich ceni też sobie fakt, że w Centrum – jak to bywa gdzie indziej – nie czują się petentami. Brak tam bowiem urzędników, są za to dobrzy znajomi, a czasem i z czasem – nawet przyjaciele. – Ludzie chcą się spotykać z ludźmi. I my jesteśmy właśnie taką instytucją – dla ludzi. Chcą oni tu zmienić na lepsze swoją mentalność i podejście do życia. Aby człowieka zapalić do tych zmian, co jest bardzo ciężkie, samemu trzeba mocno płonąć. I CIS jest taką instytucją, która naprawdę autentycznie płonie, z szeregiem ludzi, którzy służą tu pomocą. To cała tajemnica psychologii: porozmawiać z drugim człowiekiem. Nie z instytucją psychologa czy terapeuty, ale właśnie z człowiekiem – mówi Marek Markowski, pedagog, psycholog i terapeuta. Nic dziwnego, że kontakt z CIS-em wiele osób postrzega jako punkt zwrotny w swoim życiu. Co i rusz dostają tam tego dowody. – Ktoś przyszedł, założył w międzyczasie rodzinę, zmienił się, zaczął doceniać pracę – to jest miłe, że płyną za to do nas słowa podziękowania.

Nowa inicjatywa CIS to szansa dla kolejnych szukających wparcia mieszkańców Legionowa i powiatu. Można z niej skorzystać do końca bieżącego roku. – Zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 22 732 15 58 bądź osobiście, do naszego biura przy ul. Piłsudskiego 3 w Legionowie. Odpowiemy na wszelkie nurtujące mieszkańców pytania. Tych, którzy zastanawiają się, czy CIS jest właściwym miejscem do otrzymania wsparcia i rozwinięcia zawodowych skrzydeł, serdecznie zapraszamy, aby po prostu przyszli i porozmawiali z nami – zachęca Dorota Wróbel-Górecka.

Budżet wartego 100 tys. zł projektu „Nowe horyzonty” wsparło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. CIS realizuje go w partnerstwie z powiatem legionowskim, Powiatowym Urzędem Pracy, Powiatową Izbą Gospodarczą oraz Mazowiecką Federacją na rzecz Ekonomii Społecznej.