Około 20 trwale bezrobotnych uczestników Centrum Integracji Społecznej w Legionowie wzięło przed świętami udział w Ryneczku Pracy, zorganizowanym w legionowskiej Poczytalni. Celem tego przedsięwzięcia było przygotowanie tych osób do czekających ich w przyszłości rozmów kwalifikacyjnych.

– To kolejna inicjatywa Centrum Integracji Społecznej, która pomaga wrócić na rynek pracy. To jest doskonały pomysł nie tylko dla osób długotrwale bezrobotnych, ale również dla każdego młodego człowieka – powiedział Robert Wróbel, legionowski starosta. – Zaprosiliśmy dzisiaj dwie firmy rekruterskie, które będą w komfortowych i bezpiecznych warunkach przeprowadzać taką treningową rozmowę kwalifikacyjną z uczestnikami CIS-u – dodała Dorota Wróbel-Górecka, kierownik Centrum Integracji Społecznej w Legionowie. Te firmy to UBP Consulting i Siemens.

Zadaniem ich przedstawicieli było pokazanie co jest najważniejsze na tego typu rozmowach oraz przećwiczenie ich po to, żeby podopieczni CIS-u mogli poznać zasady, którym należy się kierować podczas takiego spotkania i aby nabrali jakże ważnego doświadczenia. – Wydawałoby się, że to jest dosyć proste jednak na co dzień spotykamy się z licznymi błędami ze strony kandydatów, wynikającymi wyłącznie z tego, że te osoby są nieprzygotowane. Przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej powinno polegać przede wszystkim na dobrze sporządzonym CV, wiedzy na temat tego gdzie i o jaką pracę się staramy oraz umiejętności opowiadania o sobie, swoim doświadczeniu i oczekiwaniach – powiedziała Kinga Rukat z firmy Siemens. – Dobrze opracowane CV to podstawa. Ono powinno być opanowane w takim stopniu, żeby osoba, która nas słucha odniosła z tego konkretną korzyść w postaci uzyskania właściwych informacji. Druga rzecz, to to o czym mówię każdemu, czyli szczerość i uczciwość. To są dwie rzeczy, które są absolutnie podstawowe w rozmowie z rekruterem – dodał Bartłomiej Piwnicki z firmy UBP Consulting.

Po tym szkoleniu bezrobotni z Centrum Integracji Społecznej sporo sobie obiecywali. – Myślę, że dowiem się w końcu jaką pracę podjąć. Mam też nadzieję, że dużo się nauczę, skorzystam z podpowiedzi państwa i wszystko będzie OK – powiedział Krzysztof Banaszek, uczestnik CIS. Powinno być OK też dlatego, że jak przekonywali rekruterzy, dzisiaj mamy do czynienia raczej z rynkiem pracownika, a nie pracodawcy. W związku z czym znalezienie zatrudnienia powinno być łatwiejsze niż jeszcze kilka lat temu. Głównym zadaniem bezrobotnych jest więc teraz przede wszystkim określenie tego jakiej pracy się szuka, tak aby z tego wyboru zadowolony był zarówno pracownik jak i pracodawca.