W środę (14 września) w Centrum Prasowym PAP odbyła się konferencja poświęcona fitnessowi medycznemu, której organizatorem była Fundacja Zaskoczeni Wiekiem. Jak pokazują badania, Polska jest najszybciej starzejącym się społeczeństwem w Europie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) siedzący tryb życia jest czwartą przyczyną zgonów na świecie. Panaceum na ten problem ma być fitness medyczny. Do Polski wkracza właśnie projekt o takiej nazwie, wzorowany na amerykańskim programie Exercise is Medicine.

Fitness medyczny – co to takiego?

Choć wydawać by się mogło, że tryb życia Polaków uległ zmianie – zapełniają się siłownie, a półki sklepowe uginają się od produktów z krzyczącym do nas napisem: EKO, BIO, FIT – statystyki nadal są alarmujące. Według organizatorów konferencji kluczem do rozwiązania wielu problemów zdrowotnych, a także elementem leczenia chorób cywilizacyjnych i przewlekłych jest właśnie fitness medyczny. Na czym polega jego wyjątkowość? – Fitness medyczny jest nawet dla osób przewlekle chorych. Chodzi o to, że w każdym schorzeniu dobieramy odpowiedni pakiet ćwiczeń. Pakiety muszą też być dobrane do stanu fizycznego pacjenta i wdrażane ze stopniową intensywnością pod czujnym okiem lekarza – tłumaczy Małgorzata Perl, trenerka i inicjatorka fitnessu medycznego w Polsce. – Dla starszych, w miarę sprawnych osób, nie ma prawdopodobnie lepszego lekarstwa na dłuższe życie i pomyślną starość niż odpowiednio dobrana, zaplanowana i konsekwentnie podejmowana rekreacja ruchowa – dodaje prof. Ewa Kozdroń, kierownik Zakładu Metodyki Rekreacji AWF w Warszawie.

_dsc3768

Szkolenia dla lekarzy i trenerów

Fitness medyczny w naszym kraju dopiero raczkuje. Jest wielu trenerów personalnych, ale nie są oni zazwyczaj odpowiednio przygotowani do pracy z osobami przewlekle chorymi. Fundacja Zaskoczeni Wiekiem wyszła naprzeciw temu problemowi i postanowiła zorganizować szkolenia dla lekarzy i instruktorów, dzięki którym będą mogli poszerzyć swoją wiedzę. Według amerykańskich badań, rzeczywiście można mówić o niezwykłym potencjale drzemiącym w takiej idei. „Regularne zajęcia mogą zmniejszyć ryzyko m.in.: nawrotu raka piersi o 50 proc, rozwoju choroby Alzhaimera o 40 proc., zachorowania na raka jelita grubego o 60 proc., rozwoju cukrzycy typu 2 o 58 proc., a także choroby wieńcowej o 40 proc. I udaru mózgu o 27 proc – informują organizatorzy szkolenia.

_dsc3771

 

Weź udział we wspólnym Spacerze po Zdrowie

Projekt Fitness Medyczny to nie tylko szkolenia, to także ciekawe inicjatywy, odpowiadające na potrzeby polskiego społeczeństwa. Pierwsza taka – Spacer po Zdrowie – już 24 września o 12:00 w warszawskim Parku Skaryszewskim. Ambasadorką akcji jest Beata Sadowska – dziennikarka, redaktor naczelna magazynu „Dbam o Zdrowie”. Urząd Miasta Legionowo zorganizował dla wszystkich chętnych mieszkańców bezpłatny autokar, który zawiezie ich na miejsce. Zapisać można się tutaj: https://online.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php?zawody=2565 Może to dobra okazja do zmiany swoich nawyków, tak aby wiek nas nie zaskoczył?

Katarzyna Gębal

fot.: Fundacja „Zaskoczeni Wiekiem”