Pojawiają się w psim życiu takie momenty, kiedy dieta musi ulec modyfikacji. Dzieje się tak wtedy, gdy dochowaliśmy się tłuścioszka i musimy wprowadzić dietę odchudzającą. Zmiany diety wymaga też fizjologiczna skądinąd sytuacja, jaką jest ciąża i laktacja.
Temat diet specjalnych musimy potraktować tylko hasłowo ze względu na jego obszerność. (Miejscowa nie jest przecież pismem specjalistycznym). Zacznijmy od diety dla suki ciężarnej. Ciąża u psów trwa średnio 58–64 dni. Przez pierwszy miesiąc a nawet 40 dni nie należy zmieniać dawki pokarmowej u przyszłej mamy. Natomiast od 40 dnia ciąży, kiedy płody są już duże należy dawkę tę zwiększyć o około 25%. Istotny jest też ostatni tydzień ciąży, gdyż suka instynktownie zmniejsza sobie wielkość zjadanej porcji, dlatego też karma musi być bardziej skondensowana. Absolutnie nie należy zatuczyć suki, masa powinna zwiększyć się tylko o około 10%. W przeciwnym razie mogą pojawić się problemy z donoszeniem ciąży i porodem.
Okresem o zwiększonym zapotrzebowaniu za składniki pokarmowe jest też laktacja. Suka ważąca około 20 kg i mająca 5 szczeniąt wytwarza około półtora litra mleka na dobę. Łatwo więc wyobrazić sobie jak duże jest jej zapotrzebowanie na białko, tłuszcz, wapń i witaminy. W tym wypadku musimy, albo zwiększyć i skondensować dawkę pokarmową podając trzy wysokoenergetyczne posiłki, albo zakupić specjalną suchą karmę dla suk karmiących.
Sytuacją odwrotną jest taka, w której nasz podopieczny potrzebuje ograniczenia dawki pokarmowej, bo mówiąc delikatnie przybrał na wadze. Jeśli waga naszego psa przekroczy normę o około 15 %, to możemy mówić o otyłości (dla orientacji podaję tabelę z prawidłową wagą).
Niestety wielu właścicieli nie docenia wagi tego problemu. Zwłaszcza, że często nadwaga psa jest skorelowana z otyłością właścicieli. Po prostu popełniają takie same błędy żywieniowe w stosunku do całej rodziny; w tym także i psa. Tymczasem otyłość jest chorobą i przede wszystkim zwiększa ryzyko wystąpienia innych schorzeń, takich jak cukrzyca, niewydolność serca, problemy z kręgosłupem. Zwiększa też ryzyko podczas podawania narkozy i po prostu skraca życie.
Leczenie psa z otyłości powinno polegać na zmniejszeniu dawki pokarmowej do 60% zapotrzebowania oraz zadbaniu o zwiększenie ruchu u psiaka. Podczas odchudzania pies powinien tracić miesięcznie około 7% masy. Aby to kontrolować należy go ważyć co jeden, dwa tygodnie. Ustalając dietę należy wybierać produkty chude oraz zmniejszyć ilość wypełniaczy (ryż, makaron) na rzecz warzyw i owoców. Nie można zapominać o dodatku witamin i mikroelementów. Dobrym rozwiązaniem jest zakupienie specjalistycznej karmy tzw. light, która zawiera dobrze zbilansowaną karmę o obniżonej energii.

Waga (kg)     rasa                    wzrost (cm)
9                jamnik                   standard
11–13        cocker spaniel          39
20–26        doberman                65
25–27        golden retriever        56
25 –30       bokser                      57
32             owczarek niemiecki    60
50             rottweiler                  60
55–100      bernardyn                 70

Właściciele wielorasowców opierając się na podanym wzroście mierzonym w kłębie mogą określić prawidłową wagę dla swojego psa.