Wysychające studnie

Od kilku lat z niepokojem obserwujemy pogłębiającą się zmianę klimatu. Zgodnie z „Prognozą sytuacji hydrologicznej w strefach zasilania i poboru wód podziemnych” Państwowej Służby Hydrologicznej, w nadchodzących tygodniach prognozuje się występowanie bardzo niskiego stanu wody w znacznych obszarach kraju.

Z roku na rok poziom rzek jest coraz niższy, czego konsekwencją są wysychające przydomowe studnie, w których jakość wody również ciągle się pogarsza. Ponadto wiele ujęć własnych czerpiących wodę z maksymalnej głębokości około 7 m może stracić wodę. 7 metrów to granica wynikająca z praw fizyki pracy pomp. Tak więc posiadając pompę w garażu bądź piwnicy, z pewnością w tym roku będziemy mogli być narażeni na utratę wody w domu jednorodzinnym.

Ponadto wiele prywatnych ujęć zostało wybudowanych w bliskiej odległości od przydomowych, często nieszczelnych szamb, co często skutkuje przedostawaniem się do wód gruntowych groźnych dla zdrowia ludzkiego bakterii fekalnych (w tym E. Coli) oraz azotanów i azotynów. Ryzyko wyschnięcia przydomowych studni jest więc bardzo duże, co dla wielu mieszkańców Legionowa z budynków niepodłączonych do wody miejskiej może oznaczać problemy. Brak wody w okresie letnim jest w stanie nie tylko wpłynąć na komfort życia codziennego, ale także doprowadzić do poważnych awarii sprzętów AGD. Ponadto występuje duże prawdopodobieństwo skażenia wysychającego ujęcia wody. – Z uwagi na realne zagrożenie suszą oraz uwzględniając zgłaszane do PWK „Legionowo” potrzeby naszych mieszkańców, prosimy zainteresowanych podłączeniem się do miejskiej sieci wodociągowej o zgłoszenie się do PWK „Legionowo. Zachęcamy do kontaktu z Biurem Obsługi Klienta PWK „Legionowo” przy ul. Kościuszki 16A w Legionowie lub telefonicznie pod numerem 22 774 10 62 wew. 34 lub 42, w celu otrzymania niezbędnych informacji związanych z procedurą przyłączenia do miejskiego wodociągu – informuje legionowskie PWK.

Exit mobile version