Strona główna Redakcja poleca

Chodorski nie doniesie na siebie

Wójt gminy Jabłonna, Jarosław Chodorski nie poinformuje prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez samego siebie. Możliwość złożenia doniesienia pozostawił jednemu z radnych.

Podczas wrześniowej sesji radny Arkadiusz Syguła złożył wniosek, w którym zobowiązał Jarosława Chodorskiego do powiadomienia prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez wójta. Odpowiedź J. Chodorskiego poznaliśmy miesiąc później – w piśmie przekazanym do przewodniczącego Rady Gminy stwierdził, że nie znajduje podstaw do wystąpienia z doniesieniem  o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Nadmienił jednak, że jeśli radny Syguła ma odmienne zdanie, może sam takie zawiadomienie złożyć.

Zgłoszony wniosek dotyczył zobowiązania wójta do powiadomienia prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa w następujących sprawach:
– upoważnienie przez wójta Andrzeja Jasińskiego, naczelnika Wydziału Oświaty, Sportu i Spraw Społecznych do wglądu, sporządzania kopii lub odpisów dokumentów prowadzonych przez Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej w Jabłonnie;
– pozyskanie przez wójta danych wrażliwych dotyczących uposażenia poszczególnych pracowników SZPZOZ w Jabłonnie. Według radnego został naruszony prawnie chroniony interes pracowników zakładu, co ma być naruszeniem Ustawy o ochronie danych osobowych;
– niegospodarność wójta przy podpisywaniu umowy z Joanną Pawlak-Dybiec na usługi doradcze na kwotę ok. 15.000 zł, płatną w ciągu 3 miesięcy. Jak również brak zarejestrowania umowy oraz pozyskanie przez J. Pawlak-Dybiec danych wrażliwych przekazanych przez wójta.
W ostatnim czasie nazwisko wójta coraz częściej pojawia się przy sprawach związanych z prokuraturą. W poprzednim miesiącu Prokuratura Rejonowa w Legionowie rozpoczęła śledztwo w sprawie przekroczenia w terminie od 2 do 8 września uprawnień przez J. Chodorskiego, poprzez odwołanie pełnomocnictwa udzielonego Magdalenie Lorenc przez dyrektora SZPZOZ w Jabłonnie do czynności związanych z zarządzaniem wspomnianą placówką oraz wydanie pracownikowi ZOZ polecenia wstrzymania się z przesłaniem do Narodowego Funduszu Zdrowia harmonogramu pracy lekarzy, którzy zostali zatrudnieni od 12 września.
Śledztwo dotyczy możliwości popełnienia przestępstwa z art. 231. § 1. W Kodeksie Karnym czytamy, że: „Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

Daniel Szablewski Jabłonna Dla Mieszkańców

Exit mobile version