Kończący się 2022 rok obfitował w Przedsiębiorstwie Wodociągowo-Kanalizacyjnym „Legionowo” Sp. z o.o. w wiele inwestycji z zakresu wodociągów i kanalizacji. Przez cały rok przedsiębiorstwo wykonało aż 5,1 km nowych sieci wodociągowych oraz 5,6 km przyłączy do sieci wodociągowej, udostępniając swe usługi tysiącom nowych mieszkańców.

Dało to w sumie możliwość przyłączenia ponad 300 nowych użytkowników wodociągowych do domów oraz budynków wielorodzinnych, co skutkowało podłączeniem niemal 2 tysięcy mieszkańców naszego miasta, którzy już od tego roku mogą korzystać z miejskiej wody. W tej liczbie są zarówno domy jednorodzinne, jak też bloki i budynki w zabudowie szeregowej. Jednocześnie miniony rok obfitował również w inwestycje kanalizacyjne. Wybudowano ponad 700 metrów nowej sieci kanalizacyjnej oraz 3,6 km nowych przyłączy kanalizacyjnych. Ponad 250 gospodarstw domowych podłączono do miejskiego systemu kanalizacji, co skutkuje tym, że około 2 tysiące nowych mieszkańców może korzystać z kanalizacji sanitarnej.

PWK „Legionowo” koncentrowało swoje działania również na remontach istniejących już sieci wodociągowych. Wymiana objęła 4,3 km sieci. Została ona zrealizowana na terenie całego kompleksu Centrum Szkolenia Policji – o łącznej długości 3,4 km, oraz na osiedlach „Jagiellońska” i „Sobieskiego”, w ciągu ulicy Cypriana Kamila Norwida – o łącznej długości ponad 800 m. Dzięki wymianie sieci wodociągowych mieszkańcy miasta mogą pić zdrową i czystą wodę. Wodociągi legionowskie zmodernizowały również sieć wodociągową na terenie Stacji Uzdatniania Wody „Łajski”, na odcinku od stacji do ul. Szarych Szeregów, o łącznej długości 105 metrów.

Modernizacja sieci wykonana została techniką bezwykopową, czyli tzw. przewiertem sterowanym, który jest mało inwazyjny, gwarantuje bezpieczne i nieprzerwane dostawy wody. Nową infrastrukturę wodociągową wykonano z nowoczesnych, certyfikowanych rur polietylenowych (PE) przeznaczonych do wody pitnej. Dodatkowo na nowo wymienionych sieciach wodociągowych zamontowano nowe urządzenia, tj. zasuwy odcinające, które w przypadku awarii umożliwiają skuteczne zamknięcie i otwarcie, a przez to – w przypadku działań naprawczych – gwarantują dostawy wody do pozostałych bloków. Dzięki wymianie sieci uciążliwości dla mieszkańców zostały więc ograniczone do minimum. Ewentualne niedogodności spowodowane działaniami eksploatacyjnymi na sieci zostały zminimalizowane poprzez prowadzone prace.