Dobre pomysły najlepiej od razu wdrażać w życie. Dlatego tuż po decyzji o modernizacji oświetlenia szkolnych sal gimnastycznych spółka KZB Legionowo pełna energii przystąpiła do nowej inwestycji. A że w gminnym budżecie znalazły się też na nią spore pieniądze, uczniowie pięciu placówek oświatowych będą teraz na wuefie jeszcze lepiej widzieć korzyści wynikające z aktywności fizycznej.

Wykonany na wstępie specjalistyczny audyt wykazał, że do tego oświetleniowego liftingu kwalifikuje się pięć spośród siedmiu obiektów sportowych w miejskich szkołach. Do bodaj najokazalszych z nich, przynajmniej pod względem gabarytów, należała sala Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3. Jej dyrektor taki werdykt przyjął, rzecz jasna, z wielką radością. – W ramach współpracy z miejską spółką KZB, ale też oczywiście dzięki ogromnemu wsparciu pana prezydenta i miejskich radnych, na naszej sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 7 dojdzie do wymiany oświetlenia. To, które tu dotąd funkcjonowało, było od początku szkoły, a od tego czasu technologia w tej dziedzinie bardzo się zmieniła. Teraz nasze oświetlenie będzie całkiem nowe i wreszcie energooszczędne – zwraca uwagę Mariusz Borkowski, dyrektor ZSP nr 3 w Legionowie.

Przy czym postęp technologiczny sprawił, że zaletą nowych lamp jest nie tylko mniejsze zapotrzebowanie na energię elektryczną. Zwłaszcza w porównaniu z urządzeniami dobrze pamiętającymi schyłkowe dekady poprzedniego ustroju. – Przede wszystkim to oświetlenie będzie lepsze do uprawiania sportu. Po pierwsze, placówki będą lepiej doświetlone, bo oświetlenie będzie bardziej równomierne. W oprawach są też zastosowane specjalne systemy przeciwolśnieniowe, dzięki którym źródło światła jest niewidoczne i przy grze, przy podnoszeniu wzroku nie będzie ono oślepiało użytkowników obiektu – zapewniał w trakcie podpisywania umowy ze spółką KZB Szymon Niciński z cenionej w branży łódzkiej firmy Optima Centrum.

W porównaniu ze zdemontowanymi oprawami starych lamp te nowe to prawdziwa techniczna rewolucja. Dzięki niej, obok poprawy komfortu uczniów i trenerów, zużycie energii elektrycznej w salach gimnastycznych każdej z placówek – również dzięki opcji sterowania natężeniem oświetlenia – ma spaść nawet o 80 procent. Jeśli te szacunki się potwierdzą, zwrot poniesionych kosztów nastąpi w okresie od trzech do pięciu lat. Kosztów, które przy realizacji całej inwestycji wyniosły 330 tys. zł. – Na pewno w tej sytuacji gospodarczej, w której jesteśmy, ale też w kontekście planów finansowych – nie tylko mojego zespołu, ale też wszystkich legionowskich szkół, jest to bardzo dobry ruch i myślę, że znacząco wpłynie na oszczędności w tym zakresie. A przy okazji, co również bardzo istotne, to inwestycja na wskroś ekologiczna – dodaje dyrektor Borkowski.

Rozpoczęta w grudniu modernizacja (i w grudniu mająca też według planu dobiec końca) stanowi kolejny krok na drodze do zmniejszenia potrzeb energetycznych miejskich placówek oświatowych. I w ratuszu, i w spółce KZB Legionowo już myślą o zrobieniu następnych. Najchętniej, co jest obecnie zrozumiałe, w oparciu o źródła zewnętrzne. Sprawności w rzucaniu światła na finansowe możliwości opiekunowie legionowskiej oświaty mają w każdym razie pod dostatkiem.