Skończyły się żarty, zaczęły się… chłody. I ściśle z nimi związane większe wydatki na utrzymanie samorządowych placówek oraz instytucji. Tej zimy dramatycznie większe. Dlatego z legionowskiego ratusza popłynął niedawno w ich stronę, wsparty konkretnymi zalecaniami, apel o energetyczny umiar. Bo dzięki niemu jest większa szansa, że przy płaceniu rachunków za prąd i ogrzewanie miejskiemu skarbnikowi nie zrobi się gorąco.

Wspomniane pismo otrzymali w ostatnich dniach dyrektorzy miejskich placówek oświatowych i instytucji kultury, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej, prezes spółki KZB Legionowo, a także naczelnik miejskiego wydziału gospodarki nieruchomościami. Pod dokumentem podpisał się Piotr Zadrożny. Na wstępie zastępca prezydenta Legionowa przypomina to, o czym wielu rodaków już wie, a cała reszta raczej prędzej niż później też zda sobie z tego sprawę – idą naprawdę ciężkie czasy. „W bieżącym roku nastąpił w Polsce bezprecedensowy wzrost kosztów energii. Niezależnie od sposobu rozliczania placówek oświatowych i instytucji w Legionowie, dotyka on nas wszystkich. Nawet jeśli płatnikiem rachunków jest budżet gminy, to pośrednio zwiększone wydatki wpływają na kondycję finansową wszystkich podmiotów zależnych od gminy”.

Jak bardzo owe wydatki będą zwiększone, tego wyliczyć nikt nie jest w stanie. Z jednej strony samorządy otrzymują bowiem od firm energetycznych oferty wzrostu taryf o kilkaset, czasem nawet o tysiąc procent, z drugiej zaś słyszą uspokajające komunikaty członków rządu, zapewniających, że ceny prądu czy ciepła nikogo nie porażą. Znając jednak rzetelność takich zapowiedzi, w Legionowie postanowiono zawczasu dmuchać na zimne. Między innymi poprzez bardziej przemyślane korzystanie z kaloryferów i urządzeń elektrycznych. „Proszę (…) o rzetelne przeanalizowanie zużycia energii i mediów oraz niezwłoczne zaproponowanie i wdrożenie działań mających na celu oszczędzanie energii i mediów. Ze strony Gminy Miejskiej Legionowo zapewniam o możliwym wsparciu finansowym racjonalnych działań prowadzących do ograniczenia zużycia energii oraz mediów w Państwa instytucjach. Jednocześnie zwracam się z prośbą o analizę przygotowanych zaleceń, a następnie informację zwrotną w kwestii własnych propozycji
w tym zakresie” – można przeczytać w ratuszowym piśmie.

Na ich przedstawienie jego adresaci mają czas do 17 października br. Wcześniej, w razie pytań lub wątpliwości, mogą oczywiście kontaktować się z pracownikami ratuszowych wydziałów i referatów, z którymi na co dzień merytorycznie współpracują. Pomocą i radą służą im również urzędowi specjaliści od ochrony środowiska. Wszystko to daje nadzieję, że rachunki za najbliższą zimę aż tak bardzo gminnego budżetu nie zmrożą.

 1. Energia elektryczna
  a. Przy wyborze źródła światła należy uwzględniać jego klasę energetyczną –
  od września 2021 obowiązują w Unii Europejskiej nowe etykiety energetyczne (zamiast etykiet w skali od E do A++ wprowadzono nowe etykiety w skali od G do A i dawna klasa A++ odpowiada nowej klasie D).
  a. Należy pamiętać o wyłączeniu oświetlenia po zakończeniu pracy w pomieszczeniach.
  b. Należy uruchomić na urządzeniach elektronicznych funkcje oszczędzania energii – automatyczne wyłączanie/usypianie komputerów, drukarek, monitorów po upływie 10-15 minut.
  c. Należy zadbać o odłączanie z sieci elektrycznej na noc i w dni wolne od pracy wszystkich urządzeń elektrycznych pobierających energię elektryczną w trybie czuwania, takich jak tablice multimedialne, rzutniki, komputery, sprzęt RTV, ładowarki itp., jeśli nie wpłynie to na ich poprawne działanie. Każde urządzenie elektryczne powinno być zasilane z listwy antyprzepięciowej z wyłącznikiem.
  d. Ze względu na bezpieczeństwo przeciwpożarowe nie zaleca się używania urządzeń typu „farelka”.
 2. Ograniczenie zużycia ciepła systemowego
  a. W pomieszczeniach, w których przebywają ludzie, należy utrzymywać temperaturę około 20ºC. W każdej ogrzewanej sali, w której odbywają się zajęcia lekcyjne lub przeznaczone są do pobytu dzieci, należy zamontować termometr, w odległości kilku metrów od grzejników i okien. W pozostałych ogrzewanych pomieszczeniach można zamontować termometry lub zapewnić inną możliwość regularnej kontroli temperatury. Dyrektorzy wszystkich jednostek organizacyjnych zadbają o dokonywanie kontroli temperatury w ogrzewanych pomieszczeniach i utrzymywania jej w podanym wyżej zakresie.
  a. Nie należy zasłaniać grzejników meblami czy zasłonami; należy rozważyć montaż ekranów zagrzejnikowch (na ścianach zewnętrznych), które obniżają straty ciepła.
  b. W przypadku zaworów z głowicą termostatyczną należy ustawić je w pozycji zapewniającej optymalną temperaturę, zwykle jest to „3”. W pomieszczeniach technicznych to ustawienie powinno zostać zmniejszone do pozycji „1” lub „2”.
  c. Jeśli to wykonalne, należy zmniejszać temperaturę pomieszczeń na noc oraz w dni wolne od pracy.
 3. Wentylacja
  a. Nie należy wietrzyć pomieszczeń poprzez uchylenie okien. Wietrzenie, jeśli jest konieczne, powinno być krótkie i intensywne, przy otwartych oknach. Na czas wietrzenia należy zakręcić zawory grzejnikowe.
  b. Jeśli okna są wyposażone w zasłony, rolety, żaluzje – należy je zasłaniać na noc i w dni wolne od pracy, zmniejszy to straty ciepła przez stolarkę okienną.
  c. Planowana jest kontrola kamerą termowizyjną budynków szkół przez firmę działającą na zlecenie Urzędu Miasta Legionowo.
 4. Woda – należy zadbać o to, aby wszystkie krany po ich użyciu były zakręcone, w szkołach po każdej przerwie.
 5. Działania edukacyjne

a. Należy poruszyć temat oszczędności energii na lekcjach
a. Planowana jest organizacja konkursów o tematyce związanej z oszczędzaniem energii.

Poprzedni artykułUderzenia jej niestraszne
Następny artykułDozór dla oprawcy
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 52-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od ponad dekady dzielnie trwa na legionowskim posterunku.