W sobotę (17 września) wchodzi w życie nowy taryfikator mandatów. Wyższe stawki uderzą przede wszystkim w osoby notorycznie łamiące przepisy ruchu drogowego. Recydywiści nie tylko zapłacą dwukrotnie wyższy mandat, ale też dostaną dwa razy więcej punktów karnych. Sytuacja ta dotyczy złamania przepisów z tej samej grupy w ciągu dwóch lat od ostatniego wykroczenia.

Oto przykładowe stawki mandatów za przekroczenie prędkości o: 31-40 km/h – pierwszy raz: 800 zł i 9 punktów karnych; recydywa: 1600 zł i 10 punktów karnych; 41-50 km/h – pierwszy raz: 1000 zł i 11 punktów karnych; recydywa: 2000 zł i 13 punktów karnych; 51-60 km/h – pierwszy raz: 1500 zł i 13 punktów karnych; recydywa: 3000 zł i 15 punktów karnych; 61-70 km/h – pierwszy raz: 2000 zł i 14 punktów karnych; recydywa: 4000 zł i 15 punktów karnych; 71 km/h i więcej – pierwszy raz: 2500 zł i 15 punktów karnych; recydywa: 5000 zł i 15 punktów karnych.

Podwójne kary będą także dotyczyć: nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu – pierwszy raz: 1500 zł; recydywa: 3000 zł; złamania zakazu wyprzedzania – pierwszy raz: 1000 zł; recydywa: 2000 zł; wyprzedzania na przejściu lub przed nim – pierwszy raz: 1500 zł; recydywa: 3000 zł; niezachowania ostrożności i spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym z następstwem w postaci poszkodowanego pieszego, rowerzysty itp. – pierwszy raz: 1500 zł; recydywa: 3000 zł; omijania pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu – pierwszy raz: 1500 zł; recydywa: 3000 zł; wjeżdżania na torowisko przy zaporach, które są opuszczane, opuszczone lub nie skończyło się ich podnoszenie – pierwszy raz: 2000 zł; recydywa: 4000 zł; wjazdu na przejazd kolejowy przy czerwonym świetle sygnalizatora lub jeżeli po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy – pierwszy raz: 2000 zł; recydywa: 4000 zł; prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie po spożyciu alkoholu lub innego, podobnie działającego środka – pierwszy raz: 2500 zł; recydywa: 5000 zł.

Ponadto 15 punktów karnych można otrzymać za: spowodowanie katastrofy w ruchu zagrażającej życiu, zdrowiu lub mieniu; sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa podczas katastrofy w ruchu; nieumyślne spowodowanie wypadku, w którym osoba poszkodowana poniosła śmierć lub odniosła ciężkie obrażenia ciała; niezatrzymanie się do kontroli drogowej; prowadzenie pojazdu mechanicznego po cofnięciu uprawnień; prowadzenie pojazdu po orzeczeniu zakazu sądu; kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu, w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków; nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku; używanie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu pasażerów lub osób znajdujących się poza nim; omijanie pojazdu jadącego w tym samym kierunku, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu; wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim; nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu lub wchodzącemu na pasy; niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej lub o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej w celu umożliwienia jej przejścia  przez jezdnię; niestosowanie się w celu uniknięcia kontroli do sygnału osoby uprawnionej do kontrolowania ruchu drogowego, która nakazuje zatrzymanie pojazdu; niestosowanie się do sygnałów świetlnych lub osoby uprawnionej do kierowania i kontroli ruchu; niestosowanie się do znaku B-25 lub B-26 „zakaz wyprzedzania”.

Poprzedni artykułNasi na podium
Następny artykułJak wychodzić sobie chodnik
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 52-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od blisko dwóch dekad dzielnie trwa na legionowskim posterunku.