Po okresie nauki przyszedł wreszcie czas na wykorzystanie zdobytych umiejętności w praktyce. Misza, młoda labradorka, która przez rok praktykowała w legionowskim ratuszu, rozpoczęła właśnie pracę psa przewodnika dla osoby niewidomej. Jej nowym opiekunem został nie byle kto, lecz sam Krystian Kisiel – wicemistrz świata w showdownie.

Sympatyczną, czarną suczkę przedstawialiśmy na naszych łamach już wcześniej, gdy w pierwszym etapie nauki pracowała w Urzędzie Miasta Legionowo. Na co dzień przebywała w Referacie Promocji i Współpracy, pod okiem trenera psów Iwony Wymazał. W jej edukacji pomagali też strażacy z OSP Legionowo. Chodziło w niej głównie o poruszanie się w miejscu publicznym, między ludźmi, korzystanie z wind, schodów, a także o kontakt z pracownikami ratusza – to wszystko pozwoliło Miszy oswoić się z olbrzymią ilością bodźców, miejsc, zapachów i dźwięków. Te doświadczenia jej się teraz przydadzą, trafiła bowiem do domu młodego człowieka, który podróżuje po całym świecie. Krystian Kisiel jest wicemistrzem świata w showdownie, czyli wymyślonej dla osób niewidomych grze, którą można porównać do ping-ponga lub cymbergaja.

Pożegnanie Miszy z trenerami i dotychczasowymi opiekunami odbyło się w środę (7 września) w Luboniu pod Poznaniem. Psiak dostał wielką kość, piłkę na smaczki oraz mnóstwo pieszczot, zostając 74 wyszkolonym czworonogiem, który kształcił się dzięki Fundacji na rzecz Osób Niewidomych Labrador – Pies Przewodnik, po czym zdał trudne egzaminy i podjął pracę. Będzie w niej m.in. wskazywał drzwi, przejścia dla pieszych, miejsca do siedzenia, przystanki autobusowe i przeszkody terenowe, pozna też trasę opiekuna do pracy lub sklepu, a w razie potrzeby poda mu np. upuszczone na ziemię przedmioty. I jak to pies, będzie prawdziwym przyjacielem człowieka.