Wspomniany w tytule, obrany przed laty w ratuszu cel to oczywiście poprawa bezpieczeństwa oraz komfortu poruszania się po legionowskich ulicach. Ostatnio drogowcy wzięli na swój odpowiedzialny warsztat dwie kolejne: Zakopiańską i Olszankową. A to oznacza, że kierowcy, lecz również piesi muszą w tamtych rejonach liczyć się z pewnymi utrudnieniami.

Rozpoczęta niedawno przebudowa ulicy Zakopiańskiej „zahacza” również o teren zlokalizowany w pobliżu najstarszej legionowskiej podstawówki, czyli rozbudowanej niedawno o nowe skrzydło i zmodernizowanej Szkoły Podstawowej nr 1. Realizowana przez miasto, wyceniona na prawie trzy miliony złotych inwestycja obejmuje przede wszystkim budowę jezdni, chodników, zjazdów i stanowisk postojowych na odcinku od drogi krajowej nr 61 do ul. Kwiatowej; budowę jezdni, chodników i zjazdów na odcinku od ul. Kwiatowej do granicy administracyjnej Legionowa, a także wykonanie drogi pieszo-rowerowej na odcinku od DK 61 do ul. Kwiatowej. Projekt zakłada wybudowanie chodnika i ciągu pieszo-rowerowego po obu stronach jezdni. Nawierzchnię chodnika oraz ciągu pieszo-rowerowego zaprojektowano z kostki betonowej. Będzie on oddzielony od jezdni zatokami parkingowym i pasami zieleni. Ponadto na jezdni pojawią się tak zwane elementy uspokojenia ruchu, czyli dwa progi zwalniające.

Chociaż działania realizowane przez wyłonione w przetargu konsorcjum firm GJM AG oraz INVEST AG są prowadzone z uwzględnieniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa, uczęszczający do „jedynki” uczniowie oraz okoliczni mieszkańcy powinni w miarę możliwości unikać zbliżania się do terenu robót. – Dlatego właśnie zwracamy się z prośbą, zarówno do rodziców, jak i uczniów, o zachowanie szczególnej ostrożności przy poruszaniu się w tym miejscu. Kierowców zaś prosimy, o ile to możliwe, o wybieranie tras omijających tę ulicę – apelują pracownicy legionowskiego ratusza.

Sporo komplikacji sprawi też zapewne legionowianom budowa jezdni, chodnika oraz ścieżki rowerowej na Trzeciej Parceli. Z uwagi na bezpieczeństwo pieszych od poniedziałku (5 września) wyłączono tam z ruchu odcinek remontowanej ulicy Olszankowej – od ulicy Bandurskiego do ulicy Jana Pawła I. Mając na względzie potrzeby okolicznych mieszkańców, pozostawiono im jednak możliwość dojazdu do ich posesji. Pieszym natomiast odpowiedzialni za gminne inwestycje urzędnicy sugerują korzystanie z innych ulic, omijających miejsce prowadzonych robót. Przewidywany termin ich zakończenia to listopad bieżącego roku, choć jeśli tylko aura pozwoli oraz pojawi się taka możliwość, drogowcy spróbują uwinąć się z pracami przed terminem.