fot. UG Jabłonna

Wydana w ostatnich dniach książka „Wrzesień 1939 r. Jabłonna, Legionowo, Nieporęt, Serock, Wieliszew” to drugie – po „Bitwie Warszawskiej 1920 r.” – wspólne dzieło Krzysztofa Klimaszewskiego i Mirosława Pakuły traktujące o wojennej przeszłości powiatu. Z tej okazji w każdej z pięciu gmin, które stały za jego wydaniem, zaplanowano spotkanie promocyjne z autorami. Pierwsze minionej soboty odbyło się w Jabłonnie.

Najnowsza, licząca ponad tysiąc stron publikacja lokalnych badaczy historii szczegółowo opisuje wydarzenia, które rozegrały się we wrześniu 1939 roku na terenie wszystkich gmin dzisiejszego powiatu legionowskiego. Autorzy w swoich badaniach skorzystali z niezwykle szerokich źródeł, łącznie z archiwami zagranicznymi. Podczas spotkania w jabłonowskim Gminnym Centrum Kultury wyczerpująco opowiedzieli oni o genezie książki, kulisach jej powstawania oraz omówili przebieg lokalnych działań wojennych, ze szczególnym uwzględnieniem gminy będącej gospodarzem wydarzenia.

Książkę „Wrzesień 1939 r. Jabłonna, Legionowo, Nieporęt, Serock, Wieliszew” wydała Lokalna Organizacja Turystyczna „Przystań w sercu Mazowsza”, przy udziale środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Literatura 2022, jak również z dotacji celowych udzielonych wydawcy przez gminy Jabłonna, Legionowo, Nieporęt, Serock, Wieliszew i Powiat Legionowski.

Plan kolejnych spotkań promocyjnych wygląda następująco: 2 września – Wieliszew, Ośrodek Kultury, Łajski, godz. 18.30; 3 września – Legionowo, Muzeum Historyczne przy ul. Mickiewicza 23, godz. 17.00; 4 września – Nieporęt, Gminny Ośrodek Kultury, godz. 16.00; 5 września – Serock, Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa, godz. 19.00. Warto przyjść, bo to jedna z niewielu okazji, aby zdobyć prezentowaną w trakcie spotkań książkę. Jest ona bowiem bezpłatna i nie znajdzie się w regularnej sprzedaży. Trafiła już natomiast do wszystkich bibliotek publicznych na terenie powiatu. W formie cyfrowej z publikacją można zapoznać się w Repozytorium Cyfrowym Biblioteki Narodowej (https://polona.pl).