Uwaga, kolejna próba wyłudzenia od nas pieniędzy! Tym razem oszuści podszywają się pod zakład energetyczny i wysyłają SMS-y z informacją o planowanym odłączeniu energii elektrycznej oraz z prośbą o uregulowanie należności. W wiadomości jest także link do płatności. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy w niego klikać, możemy bowiem stracić nasze pieniądze.

– Pamiętajmy, że metod działania oszustw jest bardzo wiele i są one stale modyfikowane. Tylko od naszej ostrożności i wiedzy na temat istniejących zagrożeń zależy, czy damy się złapać, czy nie. Ważne, by o takich sytuacjach rozmawiać z bliskimi, gdyż to z pewnością zwiększy ich czujność i pozwoli ochronić stan konta – przestrzegają policjanci. Przypominają też, o czym należy pamiętać, otrzymując różnego rodzaju wiadomości z koniecznością uiszczenia jakichś opłat lub nakłaniające nas do kliknięcia w nie do końca wiadomy link:
WERYFIKACJA – zanim cokolwiek zrobisz, zachowuj spokój i pomyśl, czy sytuacja w ogóle może cię dotyczyć. Jeśli tak, sprawdź informację u źródła.
NIGDY NIE KLIKAJ W LINK – nigdy nie wchodzić w załączony w treści wiadomości sms, czy też email link, który miałby umożliwić dokonanie płatności. Sprawcy podszywają się pod strony łudząco podobne do tych, z których korzystamy na co dzień. Jeśli faktycznie masz zaległości w płatnościach, wejdź na rachunek bankowy poprzez stronę banku lub aplikację mobilną, NIGDY poprzez otrzymany link.
ZASTRZEŻ – jeśli padłeś ofiarą oszustwa, niezwłocznie skontaktuj się z bankiem i zastrzeż rachunek bankowy. Nie zwlekaj z tym. Czas ma tu istotne znaczenie.
ZADZWOŃ – jeśli po otrzymaniu wiadomości pojawi się jakakolwiek wątpliwość, a nie masz możliwości sprawdzenia w Internecie bądź u znajomych, czy takie sytuacje miały miejsce gdzieś w Polsce, skontaktuj się z najbliższą jednostką Policji. Policjanci, po wysłuchaniu twojej historii, ocenią sytuacje i doradzą, co należy zrobić. Pośpiech w działaniu, bez wcześniejszej weryfikacji, może być tu złym doradcą.