fot. arch.

Życie, jak wiadomo, nie znosi próżni. Więc kiedy ten pierwszy wciąż jeszcze jest zamieniany na konkrety, miejscy urzędnicy zajęli się już kolejnym budżetem obywatelskim. Razem, rzecz jasna, z mieszkańcami, którzy znów chętnie sięgnęli po zarezerwowane na realizację ich pomysłów pół miliona złotych.

– W tegorocznym budżecie zgłoszono dziewięć projektów, które przeszły już weryfikację formalną. Osiem z nich zespół ds. budżetu obywatelskiego rozpatrzył pozytywnie, natomiast jeden zawierał zbyt mało informacji, w związku z czym wystąpiliśmy do autora o uzupełnienie danych – informował przed kilkoma tygodniami Kamil Stępkowski, rzecznik Urzędu Miasta w Legionowie. Gdy to już nastąpiło, projekty powędrowały do odpowiednich komórek ratusza, gdzie sprawdzono je pod względem merytorycznym. Tym razem ich łączna wartość wynosi nieco ponad milion złotych. Przy czym najdroższy z nich – remont jednego z boisk, opiewa na blisko połowę tej kwoty. – W tym roku wszystkie projekty są natury inwestycyjnej, żaden nie należy do tak zwanych projektów miękkich. Dotyczą one praktycznie terenu całego miasta. Są to nie tylko standardowe inwestycje typu jakieś naprawy czy remonty boisk, ale pojawiły się również tak niecodzienne u nas pomysły, jak na przykład ekocmentarz lub poidełka dla ptaków.

Jak informuje rzecznik ratusza, w bieżącej edycji – z uwagi na wojnę w Ukrainie – zmienił się nieco harmonogram budżetu obywatelskiego. Zmieniła się też obsługująca go platforma, która została lepiej dostosowana do potrzeb mieszkańców. – Jeszcze łatwiej będzie można oddać głos na platformie i złożyć tam wniosek. A osoby, które oceniają i sprawdzają projekty, będą miały wygodniejszy i szybszy dostęp do wszystkich zawartych w nich informacji. Wszystko po to, aby nasz budżet obywatelski kwitł i aby korzystało z niego coraz więcej osób – mówi rzecznik. W poprzedniej, inauguracyjnej miejskiej edycji tego przedsięwzięcia na wszystkie projekty głosowało ponad 2700 osób. Innymi słowy około pięciu procent legionowian. Na ogół tendencje bywają jednak wzrostowe. – Wiemy z przykładów innych miast, że te pierwsze edycje zazwyczaj służą do „rozkręcenia” społeczeństwa. Później zachęceni poprzednimi edycjami mieszkańcy zaczynają sami uczestniczyć w promowaniu projektów, jak też w głosowaniu.

W pierwszy poniedziałek lipca nastąpiło, transmitowane w sieci, losowanie numerów dla projektów Budżetu Obywatelskiego Gminy Miejskiej Legionowo. Natomiast w najbliższą sobotę o godz. 16.00 ich autorzy spotkają się z mieszkańcami w Parku Zdrowia, gdzie publicznie zaprezentują swe projekty. I w razie potrzeby odpowiedzą na wszystkie dotyczące ich pytania i wątpliwości. – Głosowanie rozpocznie się 29 lipca i potrwa do 4 września, tak aby osoby, które wybierają się na wakacje, wracając do Legionowa na okres szkolny, mogły oddać swój głos. Podobnie jak w poprzednim roku, karty będą dostępne zarówno w wersji elektronicznej, jak i – na prośbę wielu seniorów – w wersji tradycyjnej, na papierze. Będzie to możliwe co najmniej w trzech punktach na terenie miasta, położonych w miejscach dużego przepływu ludzi – zapowiada Kamil Stępkowski.

Więcej informacji o projektach złożonych do legionowskiego budżetu obywatelskiego można znaleźć na stronie internetowej miejskiego ratusza.

Poprzedni artykułPodwójny awans
Następny artykułŚmierć na pasach
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 51-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od ponad dekady dzielnie trwa na legionowskim posterunku.