Uczniowie mają wakacje, pracownicy urlopy, a legionowscy bibliotekarze… uruchomią w tym czasie Mobilną Bibliotekę. Po czym wyjdą na ulice miasta, aby prowadzić działania animacyjne promujące czytelnictwo oraz zapoczątkować diagnozę potrzeb i potencjału kulturowego mieszkańców. Wszystko to dzięki projektowi „Biblioteka – dom inicjatyw”, dofinansowanemu z programu BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Jeśli ktoś nadal myśli, że praca bibliotekarza polega głównie na siedzeniu za biurkiem, czeka go zaskoczenie. Wkrótce pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Legionowie czeka bowiem sporo pracy w terenie. Powinni być widoczni już z daleka – ułatwi to charakterystyczny żółty wózek, stanowiący bazę do działań w przestrzeni miejskiej i umożliwiający zapis do biblioteki poza siedzibą instytucji, uzyskanie informacji o jej zasobach i bieżącej działalności, dystrybucję książek, a także podzielenie się refleksjami na temat potrzeb czytelniczych i kulturalnych mieszkańców.

Oprócz tego, że Mobilna Biblioteka będzie w najbliższych miesiącach krążyła po Legionowie, ułatwiając kontakt także z osobami, które na co dzień nie korzystają z usług miejskiej książnicy, na czas wakacji zaplanowano też działania edukacyjno-animacyjne na placach zabaw. W ich trakcie bibliotekarzowi towarzyszyć będzie animator, który zapewni dzieciom rozrywkę, podczas gdy rodzice będą mogli wybrać dla siebie coś spośród poczytnych nowości wydawniczych, pogrążyć się w lekturze na bibliotecznym leżaku lub porozmawiać o swoich oczekiwaniach wobec biblioteki.

Jej pracownicy odwiedzą plac wodny przy ul. Królowej Jadwigi (6.07 i 24.08, godz. 16-18), integracyjny plac zabaw (27.07, godz. 16-18), plac zabaw na Piaskach za Kauflandem (3.08, godz. 16-18) i park „kieszonkowy” na osiedlu Młodych (24.08, godz. 16-18). Co ciekawe, rozdane w czasie akcji książki nie będą należały do ewidencjonowanych zbiorów biblioteki, więc nie będzie trzeba ich zwracać. Mimo to bibliotekarze zachęcają, by po przeczytaniu przynieść je do jednej z placówek lub włożyć do wrzutni na dworcu, aby mogły z nich skorzystać kolejne osoby. – Wyjście z ofertą poza bibliotekę umożliwi nam bezpośrednią rozmowę z mieszkańcami oraz poznanie ich oczekiwań wobec naszej instytucji. Gorąco zachęcam wszystkich, żeby nie wahali się skorzystać z tej okazji, podzielili się z nami swoimi przemyśleniami i aktywnie włączyli się w kształtowanie bibliotecznej oferty – mówi Tomasz Talarski, dyr. MBP w Legionowie.

Warto podkreślić, że jednym z najważniejszych elementów projektu „Biblioteka – dom inicjatyw” jest diagnoza potrzeb i potencjału kulturowego dorosłych mieszkańców miasta, a zaplanowane na wakacje działania terenowe umożliwią jej przeprowadzenie i rekrutację osób, które zechcą wziąć udział w zaplanowanych na wrzesień wywiadach. Zostaną one przeprowadzone przez Kolektyw Badawczy z Warszawy, a ich uczestnicy zyskają bezpośredni wpływ na działalność biblioteki i pomogą w jej dostosowaniu do realnych potrzeb legionowian.