Tuż po zakończeniu sezonu w TAURON Lidze Konrad Ciejka, prezes zarządu Legionovia SA, odpowiedział za pośrednictwem klubowej strony na kilka pytań, dzięki którym podsumował ostatnią edycję rozgrywek i naszkicował plany dotyczące przyszłości pierwszego zespołu oraz całego legionowskiego klubu. Zarysowana przez jego szefa wizja dla wielu siatkarskich kibiców może być co najmniej zaskakująca. W obecnych realiach wydaje się jednak dojrzała, interesująca i uzasadniona.

 • Panie prezesie, pierwszy zespół IŁ Capital Legionovii zakończył właśnie sezon. Czy piąta lokata jest dla pana satysfakcjonująca?
 • Oczywiście, że po fantastycznej fazie zasadniczej, którą zakończyliśmy na czwartym miejscu, obudziły się nadzieje na lepszą pozycję. Rywalizacja ćwierćfinałowa z Grot Budowlanymi Łódź nam nie wyszła i zakończyliśmy sezon gdzie indziej, niż byśmy chcieli. Obiektywnie to bardzo dobre miejsce i należą się gratulacje dla zespołu, niemniej czujemy duży niedosyt.
 • A jak skomentuje pan dotychczasowe wyniki grup młodzieżowych z LTS Legionovia?
 • Tu podstaw do optymizmu jest więcej. Co prawda odpadliśmy z rywalizacji o awans do I ligi seniorek i z Mistrzostw Polski Młodziczek, ale wciąż przed nami walka w finałach Mistrzostw Polski Juniorek i Mistrzostw Polski Juniorek Młodszych. W Mistrzostwach Mazowsza sięgnęliśmy po dwa złote i jeden brązowy medal, co jest najlepszym wynikiem spośród klubów z naszego regionu.
 • Czy brak awansu na zaplecze TAURON Ligi zmienia coś w planach klubu?
 • Żałujemy, że nie udało się awansować do pierwszej ligi w tym sezonie, ale nic się nie zmienia. Organizacyjnie jesteśmy gotowi do takiego awansu, więc cierpliwie czekamy na wiadomości – w poprzednich sezonach zdarzało się, że na zaplecze TAURON Ligi awansowało więcej zespołów, niż pierwotnie planowane dwa. Teraz jesteśmy pierwszym z oczekujących. Niemniej, nawet gdyby się nie udało tego dokonać teraz, będziemy robić wszystko, by jak najszybciej doprowadzić do sytuacji, w której będziemy mieli ekipy w TAURON Lidze, I i II lidze seniorek. Byłaby to fantastyczna baza dla naszej akademii, gdzie utalentowane siatkarki mogłyby awansować sportowo wraz ze wzrostem swoich umiejętności.
 • A jak wygląda akademia od zaplecza? Jakie udogodnienia mają do dyspozycji młode zawodniczki?
 • Bursa, w której mieszkają siatkarki, znajduje się w budynku IŁ Capital Areny Legionowo. Dzięki temu nie mają one problemów z transportem na treningi. Siatkarki znajdują się pod stałą opieką fantastycznych trenerów siatkówki i przygotowania motorycznego, jak również fizjoterapeutek. W nowym sezonie do sztabu szkoleniowego dołączą kolejni specjaliści, projekt stale się rozwija. Mamy również ogromne wsparcie miasta Legionowo – chodzi tu nie tylko o dotacje na działalność klubu, ale również stypendia sportowe dla naszej utalentowanej młodzieży. Wszystko to sprawia, że w Legionowie powstały wspaniałe warunki do siatkarskiego rozwoju.
 • Jak radzą sobie obecnie absolwentki LTS Legionovia z poprzednich roczników?
 • Bardzo wiele z nich występuje dziś w najmocniejszych klubach w Polsce. W naszym pierwszym zespole sezon 2021/22 kończą właśnie Alicja Grabka, Aleksandra Gryka, Diana Dąbrowska, Maja Szymańska, Sonia Stefanik i Gabriela Dębowska. Iga Wasilewska (Chojnacka) występuje w barwach Grupa Azoty Chemika Police, Malwina Smarzek zaś – Developresu Bella Dolina Rzeszów. W TAURON Lidze grają również: Klaudia Alagierska (ŁKS Commercecon Łódź), Adriana Adamek (UNI Opole), Zuzanna Górecka (Grot Budowlani Łódź). W lidze włoskiej możemy kibicować Monice Gałkowskiej (Bociek) i Aleksandrze Rasińskiej, zaś austriackie parkiety podbija Aleksandra Omelaniuk. Warto wspomnieć także o innych absolwentkach LTS Legionovia, które zadebiutowały w najwyższej klasie rozgrywkowej: Aleksandrze Rojeckiej i Julii Sobalskiej, która do dziś jest najmłodszą siatkarką, która zagrała w TAURON Lidze. Mam nadzieję, że nie urażę innych naszych absolwentek, które występują dziś w I i II lidze seniorek, a także w ligach uniwersyteckich w Stanach Zjednoczonych, ale wymienianie ich zajęłoby nam dość dużo czasu (śmiech).
 • Jakie są dalsze plany pierwszego zespołu?
 • Po sezonie 2021/22 w składzie zespołu i sztabu szkoleniowego dojdzie do dużych zmian. To nie nowina, że w Legionowie siatkarki promują się i otrzymują oferty od bogatych i potężnych klubów. Pracujemy już nad budową zespołu na nowy sezon, udało się nam również pozyskać nowych partnerów biznesowych.
 • Jaki to będzie zespół?
 • IŁ Capital Legionovia Legionowo 2022/23 będzie młodym, ambitnym zespołem. Być może w składzie nie znajdziemy nazwisk zawodniczek z pierwszych stron gazet, ale pamiętajmy: to właśnie w Legionowie wiele z gwiazd polskiej siatkówki wymienionych przed chwilą wypłynęło na szerokie wody.
 • Wracając do akademii, w jaki sposób młodzież może trafić do LTS?
 • To bardzo proste. Wystarczy do nas przyjechać i zobaczyć, jak to wygląda! Korzystając z okazji, serdecznie zapraszam młode siatkarki z całej Polski na otwarte treningi, które organizujemy. Można wtedy do nas przyjechać, zobaczyć, jak żyją, mieszkają i pracują przyszłe zawodniczki TAURON Ligi. Każdy ma szansę na zaprezentowanie swoich umiejętności i sprawdzenie się we wspólnym treningu, na którym zawsze panuje rewelacyjna, rodzinna atmosfera.