Świetna wiadomość dla osób korzystających z lokalnej komunikacji! Począwszy od środy (1 czerwca) Kartę Legionowianina, na której kodowany jest Bilet Metropolitalny, będzie można doładować we wszystkich, stacjonarnych i mobilnych automatach biletowych.

Bilety Metropolitalne od początku czerwca będzie można kupić nie tylko w Punktach Obsługi Pasażerów, ale także we wszystkich biletomatach, których jest ponad 3,2 tys. W Warszawie i niektórych miejscowościach aglomeracji działa obecnie 819 stacjonarnych automatów biletowych, natomiast w autobusach i tramwajach Warszawskiego Transportu Publicznego oraz pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej jeździ 2439 takich urządzeń. Wspomniana zmiana oznacza, że teraz legionowscy pasażerowie, których liczbę ratusz szacuje nawet na kilkanaście tysięcy, będą mogli szybko i komfortowo przedłużać ważność swoich biletów. Niezależnie od powyższej oferty, Punkt Kodowania Biletów w Legionowie, przynajmniej do końca bieżącego roku, ma funkcjonować bez zmian.

Bilet Metropolitalny jest ofertą skierowaną do osób mieszkających w gminach, które podpisały z Zarządem Transportu Miejskiego odpowiednie porozumienie. Na jego podstawie mieszkańcy rozliczający podatki w miejscu zamieszkania płacą mniej za bilety długookresowe ZTM, a różnica pokrywana jest z budżetu ich gminy. Przykładowo, bilet 30-dniowy ważny w 1. i 2. strefie biletowej (przy III progu dofinansowania) kosztuje 120, a nie 180 zł. W przypadku biletu 90-dniowego płacą 330 zł, czyli o 130 zł mniej niż osoby, które nie mają uprawnień do Biletu Metropolitalnego. Obecnie z oferty korzystają mieszkańcy 26 gmin aglomeracji warszawskiej. W ubiegłym roku kupili oni prawie 202,5 tys. biletów 30- i 90-dniowych za ponad 28 mln zł. Bilety Metropolitalne stanowiły około 6,5 proc. wszystkich sprzedanych biletów długookresowych.