W ostatnich latach trzy legionowskie Stacje Uzdatniania Wody: „Jagiellońska”, „Piaski” oraz „Łajski” wielokrotnie przechodziły kompleksowe modernizacje. Obecnie na tej ostatniej – SUW „Łajski” trwają prace mające na celu zabezpieczenie układu wodociągowego przed nagłymi uderzeniami hydraulicznymi na sieci wodociągowej, które powodują między innymi naruszanie osadów i ewentualne zmętnienia wody.

Dzięki zastosowanemu urządzeniu w przypadku konieczności chwilowego wyłączenia Stacji Uzdatniania Wody, spowodowanego przerwami energii od zewnętrznego dostawcy, po jej ponownym uruchomieniu zniwelowanie zostanie do minimum występowanie tej uciążliwości. Zabezpieczenie przed uderzeniami hydraulicznymi polegać będzie na wypełnianiu zbiornika wodą, przy jednoczesnym zachowaniu w tym zbiorniku poduszki powietrznej o określonej objętości i ciśnieniu. Prawidłowa praca układu polegać będzie na samoczynnym, automatycznym utrzymaniu w zbiorniku określonych poziomów wody i ciśnienia powietrza. Cały układ wodociągowy Stacji Uzdatniania Wody, oprócz samego hydraulicznego zbiornika powietrznego, będzie wyposażony dodatkowo w elektrozawory oraz elementy do automatycznego sterowania pracą całego układu wodociągowego. – Dzięki wdrożeniu tej nowoczesnej, certyfikowanej technologii nasi odbiorcy będą mieli zagwarantowane nieprzerwane dostawy wody do swoich kranów – komentuje inwestycję PWK „Legionowo”.

Należy podkreślić, że Stacja Uzdatniania Wody „Łajski” w ostatnich latach była wielokrotnie modernizowana. Została ona wyposażona w agregat prądotwórczy, który włącza się automatycznie w przypadku przerwy w dostawie energii elektrycznej. Zamontowano tam również nowe aeratory i filtry ze złożem filtracyjnym oraz zmodernizowano zbiorniki z wodą czystą. Pozostałe dwie Stacje Uzdatniania Wody, czyli „Jagiellońska” i „Piaski”, również przeszły wszelkie procesy modernizacyjne. Wszystkie te stacje pobierają wodę z 16 studni głębinowych zlokalizowanych w całym mieście.

Na przełomie 2017 i 2018 roku połączono wszystkie trzy stacje uzdatniania wody w jeden system – i powstała tzw. spinka. Ta strategiczna inwestycja miała na celu zabezpieczenie zasilania w wodę wszystkich rejonów miasta, wskutek ewentualnej niespodziewanej awarii jednej ze stacji. Gdyby z jakichś nieprzewidzianych powodów jedna ze stacji uzdatniania nie mogła pracować, to pozostałe stacje będą mogły przejąć jej zadania.

W 2019 roku wdrożony został systemu biomonitoringu wody służący do wczesnego ostrzegania przed nagłym zanieczyszczeniem wody pitnej w sieci wodociągowej. Najważniejszy element ostrzegawczy tego systemu stanowią małże, które są bardzo czułe na najmniejsze nawet zanieczyszczenia w wodzie. Szereg modernizacji oraz wdrożonych strategii prowadzonych przez PWK „Legionowo” na obiektach wodociągowych miał i ma na celu zapewnienie wszystkim mieszkańcom Legionowa nieprzerwanych dostaw zdrowej i czystej wody.

Poprzedni artykułPrzez sport do zdrowia
Następny artykułŻądze, kobiety i markety
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 51-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od ponad dekady dzielnie trwa na legionowskim posterunku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here