fpt. Powiat Legionowski

Trzynasta edycja przeznaczonego dla uczniów Konkursu Wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym, Armii Krajowej i Szarych Szeregach pechowa na szczęście nie była. Ponieważ jego organizatorzy i uczestnicy nie musieli już mierzyć się z konsekwencjami pandemicznych zakazów, z tym większą chęcią przystąpili do kolejnej batalii o zachowanie historycznej pamięci narodu.

Tak się złożyło, że tegoroczna edycja tej „klasówki z patriotyzmu”, organizowanej przez Zespół Ochrony Pamięci Armii Krajowej „Brzozów” i Muzeum Historyczne w Legionowie, przypadła w 80. rocznicę utworzenia Armii Krajowej. Co jeszcze bardziej uwypukliło główne cele tego przedsięwzięcia, takie jak budzenie zainteresowania młodego pokolenia lokalną walką o niepodległość podczas II wojny światowej, kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży i zachowanie pamięci o bohaterskiej walce Polaków. Cele trudne, ale chętnych do udziału konkursie wciąż jest na szczęście pod dostatkiem. Tym razem zdecydowało się na to 53 uczniów z 14 szkół. – Poziom uczestników oceniam jako bardzo dobry. Tematyka konkursu w szczególności dotyczy naszego regionu. To jest wiedza nieuwzględniona w żadnym programie szkolnym, wobec tego trzeba ją propagować. Przez te trzynaście edycji przewinęło się już w konkursie 1080 osób i bez względu na to, jaki wynik uczestnicy osiągnęli, to 1080 osób zagłębiło się w literaturę źródłową o Armii Krajowej na naszym terenie. To bardzo ważne – podkreśla Wojciech Jeute, Honorowy Prezes ZOPAK „Brzozów”, członek komitetu organizacyjnego konkursu.

Jeśli chodzi o jego tegoroczne wyniki, w kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce zajęła Milena Stanny (SP nr 8 w Legionowie), drugie wywalczyła Małgorzata Piątkowska (SP w Stanisławowie Pierwszym, a trzecie Aleksander Dąbrowski (SP nr 7 w Legionowie). Wyróżnienia przyznano Aleksandrowi Jagniewskiemu i Piotrowi Żarnowskiemu (SP nr 2 W Legionowie). W kategorii szkół ponadpodstawowych najlepsza okazała się Maja Koprowska (LO im. M. Konopnickiej w Legionowie), drugie miejsce zajął Bartosz Gałkowski (LO im. M. Konopnickiej w Legionowie), zaś trzecie zdobył Jan Kutra z XXII LO w Warszawie.