Towarzystwo Przyjaciół Legionowa powoli wraca do „popandemicznej normalności”. W kolejnych miesiącach jego członkowie planują powrót do działań cieszących się zainteresowaniem mieszkańców oraz członków TPL. Narodziło się także kilka nowych pomysłów, które w najbliższym czasie wspólnie planują oni zrealizować.

Towarzystwo Przyjaciół Legionowa działa od 43 lat i ma na swoim koncie wiele interesujących inicjatyw, które przyjęły się w lokalnym środowisku. W swojej działalności dba ono o miejscową tradycję oraz popularyzuje historię. I tak oczywiście będzie nadal. – Pod koniec tego roku planujemy wydanie XIV tomu Rocznika Legionowskiego, poświęconego historii miasta i regionu. Jesteśmy dumni z faktu, że w 2021 roku Rocznik został wpisany do wykazu punktowanych czasopism naukowych. Powracamy też do organizowania wspólnie z Muzeum Historycznym w Legionowie cyklicznych spacerów po mieście, podczas których bezpłatnie prezentujemy mieszkańcom historię zwiedzanych miejsc – zapowiada Rafał Florczyk, prezes Towarzystwa Przyjaciół Legionowa.

Pierwszy z takich spacerów zaplanowano na majową Noc Muzeów – zbiórka 14 maja o godz. 18.00 na dworcu PKP. Trasa przebiegnie przez historyczne centrum miasta, aż do legionowskiego muzeum. Podczas Nocy Muzeów w placówce przy ul. Mickiewicza 23 TPL zorganizuje też stoisko ze swoimi publikacjami. Kolejny spacer odbędzie już 21 maja i obejmie rynek oraz jego okolice. Historię zalążka Legionowa przybliży Erazm Domański, były prezes TPL, a o projekcie wizualnego i funkcjonalnego liftingu rynku opowie obecny szef Towarzystwa i zarazem przewodniczący Zespołu ds. Rewitalizacji, Rafał Florczyk. Zbiórka na rynku, przy studni oligoceńskiej, o godz. 11.00. Pouczająca przechadzka potrwa do dwóch godzin, zaś o następnych spacerach i prelekcjach w plenerze Towarzystwo będzie na bieżąco informować.

– W tym roku planujemy również przywrócić nasze spotkania integracyjne oraz wycieczki dla członków i sympatyków, których tak brakowało w ostatnich latach, dotkniętych epidemią SARS CoV-2. Doroczne pikniki TPL zawsze były okazją do zacieśniania więzi lokalnych i rozmów o naszej małej ojczyźnie. Wśród zamiarów TPL na ten rok jest także zorganizowanie wystawy poświęconej historii miasta pn. „Legionowo – kiedyś i dziś”. Planujemy również uczestniczyć w różnego rodzaju wydarzeniach lokalnych, takich jak Dni Legionowa, czy promocja publikacji historycznych – zapowiada Rafał Florczyk.
Z bieżącego życia Towarzystwa należy wspomnieć o styczniowym Walnym Zebraniu Członków, które wybrało nowe władze organizacji. W skład zarządu XIV kadencji weszli: Rafał Florczyk – prezes, Elżbieta Pogorzelska – wiceprezes, Ewa Narożna – skarbnik, Tamara Stasiak – sekretarz oraz członkowie: Grażyna Jankowska, Elżbieta Sztukowska, Robert Nowiński, Marek Mazur i Krzysztof Krzyczkowski. – Ważnym dla nas wydarzeniem było nadanie honorowego członkostwa dr. hab. Jackowi Szczepańskiemu, wieloletniemu członkowi zarządu oraz trzykrotnemu prezesowi TPL. Wszystkich zainteresowanych historią oraz tradycją Legionowa zapraszamy do kontaktu i wstąpienia do naszego grona. Więcej informacji znajduje się na naszym fanpage’u na Facebooku oraz na stronie przyjaciele-legionowa.org.pl – zachęca prezes Florczyk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here