fot. arch.

W pierwszych dniach kwietnia ruszyła tegoroczna edycja powiatowego programu zdrowotnego. Dzięki niemu mieszkańcy ponownie mogą wziąć udział w bezpłatnych badaniach przesiewowych w kierunku niektórych chorób nowotworowych. Mogą, a nawet powinni, bo skorzystanie z tej oferty ma szansę wyjść im na zdrowie.

Jak co roku w palecie powiatowych badań znalazły się działania w zakresie wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego. Mieszkańcy w wieku 50-75 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego, oraz w wieku 25-49 lat z obciążonym wywiadem rodzinnym mogą skorzystać z bezpłatnej kolonoskopii w znieczuleniu ogólnym, wraz z możliwością pobrania wycinków do badań histopatologicznych.

Ponadto zaplanowano realizację programu profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów gruczołu krokowego skierowanego do panów w wieku 55-69 lat. W jego ramach przeprowadzane są konsultacje lekarskie wraz z badaniem per rectum oraz wykonywane są badania krwi w celu oznaczenia markera raka prostaty – PSA. Z kolei dla mieszkanek powiatu w wieku 40-49 lat przygotowano bezpłatne badania mammograficzne. Dodatkowa profilaktyka przeciwnowotworowa obejmie natomiast panie w wieku 25-49 lat, dla których zorganizowane zostaną warsztaty edukacyjne oraz instruktaż samobadania piersi.

Finansowane przez Powiat Legionowski badania wykonywane są w przychodni MEDIQ Legionowo przy ul. Piłsudskiego 20. Zapisywać się na nie można pod numerem telefonu: 22 774 26 40.