fot. Powiat Legionowski

W leczeniu ludzi nie chodzi wprawdzie o bicie rekordów, ale bywają liczby, którymi warto się czasem pochwalić. Tak właśnie pomyśleli przedstawiciele działającej w Legionowie szpitalnej filii Wojskowego Instytutu Medycznego, informując z dumą, że w tutejszym Oddziale Chirurgii Okulistycznej przeprowadzono właśnie setną operację. I oczywiście są widoki na kolejne.

Okrągły, setny zabieg ratujący wzrok wykonano w legionowskim szpitalu w poniedziałek 11 kwietnia. Była to, co zrozumiałe, świetna okazja do podsumowania dotychczasowej działalności Oddziału Chirurgii Okulistycznej, cieszącego się coraz większą popularnością i zaufaniem pacjentów. Jak podkreśla kierownictwo placówki, z ich perspektywy kluczowe jest to, że czas oczekiwania na konsultację w poradni okulistycznej, później zaś na realizowany w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia zabieg jest krótki, a sprzęt, na którym przeprowadzane są operacje, to światowa ekstraklasa. Na renomę szpitala pracuje też jego doskonale wykwalifikowany personel. – W naszym oddziale przeprowadzamy pełną diagnostykę zaburzeń widzenia, chorób wzroku: zaćmy, jaskry, chorób plamki żółtej, chorób siatkówki. Prowadzimy program lekowy AMD, podajemy leki bezpośrednio do gałki ocznej w postaci zastrzyków. Dysponujmy najnowocześniejszą, pełną infrastrukturą diagnostyczną i chirurgiczną. Pacjenci na konsultację oczekują 2-3 tygodnie, a na operację zaćmy – tydzień. Zarówno ci z Polski, jak i obywatele Ukrainy, którzy otrzymali status uchodźcy – podkreśla dr n. med. Mateusz Tłustochowicz, kierownik Oddziału Chirurgii Okulistycznej.

W spotkaniu z okazji setnej operacji uczestniczył również płk prof. dr hab. n. med. Marek Rękas, szef Kliniki Okulistyki WIM, Konsultant Krajowy ds. Okulistyki. On także dostrzega w legionowskim Oddziale Chirurgii Okulistycznej same zalety. – To bardzo dobry, doskonale wyposażony oddział, który poza mieszkańcami powiatu legionowskiego może zabezpieczyć potrzeby około 300-400 tysięcy pacjentów z regionu. Tutaj jest bardzo wysoki poziom, jeśli chodzi o leczenie operacyjne zaćmy, bardzo dobre zaopatrzenie, jeśli chodzi o choroby plamki, a zwłaszcza programy lekowe. Większość lekarzy i całego personelu pochodzi prosto z Kliniki Okulistyki Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, z którą to oddział współpracuje w zakresie procedur wysokospecjalistycznych. To warte podkreślenia, bo to pierwszy tego typu ośrodek, który ma dwupoziomowe zabezpieczenie. Z jednej strony podstawowa okulistyka w zakresie wykonywania chirurgii zaćmy i iniekcji doszklistkowych, a z drugiej, wysokospecjalistyczna Klinika WIM w Warszawie. Tę współpracę będziemy rozwijali i proponowali tego typu rozwiązania Narodowemu Funduszowi Zdrowia i Ministerstwu Zdrowia do rozpowszechniania w całej Polsce – zapowiada Marek Rękas.

Warto pamiętać, ze z oferty legionowskiego szpitala można też skorzystać w zakresie kardiologii interwencyjnej (zwłaszcza w przypadku ostrych zespołów wieńcowych), chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej, ginekologii małoinwazyjnej i endoskopowej, chirurgii okulistycznej oraz anestezjologii intensywnej terapii. Ponadto przez całą dobę działa tam izba przyjęć, gdzie można uzyskać pomoc w nagłych wypadkach.


oprac. Aldo/Powiat Legionowski