fot. CKiCz w Serocku

Nie ma właściwie weekendu, aby na scenie serockiego Centrum Kultury i Czytelnictwa nie działo się coś ciekawego. Podobnie było też w sobotnie popołudnie (2 kwietnia), kiedy to aktorzy z grupy teatralnej działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Nieporęcie brawurowo odegrali tam spektakl pod tytułem „Odjechani”.

Pouczające przedstawienie w reżyserii Bogusławy Okszy-Klossi dotykało bardzo ważnego, a przy tym trudnego tematu zagrożeń oraz konsekwencji wynikających z zażywania dopalaczy. Występujący w nim aktorzy: Kamila Kruk, Iwona Kupisiewicz oraz Tomasz Mitrowski, postarali się w bardzo obrazowy, przemawiający do wyobraźni i rozumu sposób zaprezentować między innymi mechanizmy działania ludzkiego mózgu, szczególnie jego tak zwanego układu lub jak kto woli – ośrodka nagrody.

Co ciekawe, nastoletni i dorośli widzowie zgromadzeni w serockiej sali widowiskowej nie byli tylko biernymi obserwatorami wydarzeń rozgrywających się na scenie. Wręcz przeciwnie, część z nich – w specjalnie zaaranżowanych scenkach – wspólnie z aktorami miała szansę zaangażować się w zaimprowizowane rozwiązywanie konfliktów. – Decyzje, tok rozmowy, argumenty ukazywały, jaką postawę można przyjąć wobec realnego zagrożeni wynikającego z decyzji o sięgnięciu po dopalacze. Artyści akcentowali również istotną rolę otoczenia, najbliższych znajomych kolegów oraz rodziny osób uzależnionych. Spektakl na długo zostanie w pamięci widzów i mamy nadzieję, że również wpłynie na podejmowanie przez nich dobrych decyzji – skomentowali jego organizatorzy. A o tym, że nie służył on tylko rozrywce, niech świadczy fakt, że swoim honorowym patronatem objął przedstawienie Marszałek Województwa Mazowieckiego.