zespół Amida

W niedzielę (10 kwietnia) o godz. 17.00 w wieliszewskiej sali im. Krzysztofa Klenczona rozpocznie się szczególny koncert z udziałem polskich, białoruskich, a przede wszystkim ukraińskich artystów – wieczór pełen muzyki i poezji, dedykowany wolnej Ukrainie i wolnym Ukraińcom. W jego trakcie będzie prowadzona zbiórka pieniężna, z której dochód zostanie przeznaczony na pomoc sąsiadom ze wschodu, również tym przebywającym obecnie na terenie gminy Wieliszew.

Naviband

Gwiazdą wieczoru będzie białoruski duet Naviband, uczestnik Eurowizji z 2017 roku, której finał odbywał się w Kijowie. Trzy lata później artyści musieli opuścić Białoruś po tym, jak swoją twórczością wsparli pokojowe protesty – obecnie mieszkają i tworzą w Polsce. Na scenie pojawi się także założyciel i jeden z liderów legendarnych Wałów Jagiellońskich – Grzegorz Bukała. Piosenki ze Lwowa zaprezentuje Janek Stokowski (Orkiestra z Chmielnej), a pieśń-modlitwę wykona ukraiński zespół wokalny Amida.

Janek Stokowski

Nie zabraknie też lokalnych akcentów, bo w organizację wydarzenia włączyli się Polacy oraz Ukraińcy z gminy Wieliszew i okolic. Z Legionowa przyjedzie polsko-ukraiński zespół Dwa Kolory, a koncert poprowadzą mieszkanka gminy Wieliszew Sonia Rożniakowska z córką Darią. „Wysłuchamy ukraińskiej poezji w polskim tłumaczeniu, zobaczymy pokaz pantomimy, o pomocy dla Ukrainy porozmawiamy z wójtem Pawłem Kownackim, a o ukraińskiej i białoruskiej kulturze z Dariuszem Żukowskim, pomysłodawcą koncertu. Specjalnie na tę okazję ukraińskie utwory ludowe przygotowały również wieliszewskie „Promyki”, a wieczór zakończymy wspólnie odśpiewaną przez wszystkich artystów ukraińską pieśnią. Będzie doniośle, nastrojowo i poetycko, wzruszająco, ale także optymistycznie – bo nadzieja pozwala przetrwać najtrudniejszy czas, a kultura jest jedną z tych wartości, dzięki którym przetrwaliśmy i my, Polacy” – zachęcają organizatorzy.