Zdążyliśmy się już przyzwyczaić, że pomysłowość oszustów żerujących na naszych oszczędnościach zdaje się nie mieć granic. Ich ostatnia metoda wyłudzania pieniędzy ma związek z towarzyszącą nam już od dwóch lat pandemią koronawirusa.

Oszuści, podobnie jak w przypadkach wyłudzeń „na wnuczka”, jako swoje ofiary wybierają zazwyczaj osoby starsze. Dzwonią do nich i podają się za członka najbliższej rodziny, który miał zachorować na Covid i potrzebuje pieniędzy na leczenie. Do rozmowy często włącza się jeszcze fałszywy lekarz, potwierdzający słowa swojego „pacjenta” oraz zapewniający, że od tych środków finansowych zależy jego zdrowie, a być może nawet i życie.

Policjanci przypominają, że żaden pacjent chory na Covid-19 nie musi płacić za swoje leczenie. Zarówno diagnostyka, pobyt w szpitalu, jak i podawane leki są darmowe. Jeśli dzwoni do nas osoba, która próbuje wmówić nam, iż musimy zapłacić za leczenie najbliższych, powinniśmy jak najszybciej przerwać połączenie i zadzwonić pod numer 112, aby poinformować policję o próbie oszustwa.