Po ponad dwóch latach budowlanej ofensywy stało się to, na co wielu mieszkańców Legionowa i powiatu czekało od bardzo dawna – począwszy od środy (19 stycznia) w ich mieście zaczął funkcjonować szpital. Wprawdzie z nazwy i z pochodzenia wojskowy, ale na co dzień i od święta mający służyć też cywilom.

Oficjalne otwarcie sąsiadującego z przychodnią na Piaskach szpitala wojskowego, przypominało kilka wcześniejszych odpraw zorganizowanych przez MON w trakcie jego budowy: było krótko i treściwie, aż chciałoby się rzec – po żołniersku. Swe otwierające uroczystość przemówienie minister Mariusz Błaszczak jak zwykle zaczął od wrzucenia paru kamyków do ogródka poprzedniej władzy, a dzisiejszej opozycji. Podkreślił też fakt, że Legionowo powstało wokół wojska, zawsze odznaczało się jego obecnością i to wojsko powoli do niego wraca. Stąd zapowiedzi, że w nowym szpitalu będą leczeni m.in. żołnierze z 18. Dywizji Zmechanizowanej i z Wojsk Obrony Terytorialnej, których dowództwo „okopało się” w Zegrzu. – Ale ten szpital jest też otwarty dla mieszkańców powiatu, mieszkańców województwa mazowieckiego. (…) Odznacza się tym, że pracuje w nim bardzo dobrze przygotowana do spełniania swoich obowiązków kadra, dlatego że Wojskowy Instytut Medyczny, którego szpital w Legionowie stanowi część, odznacza się właśnie kadrą świetnie przygotowanych lekarzy, pracowników służby zdrowia – ludzi, którzy mają doświadczenie międzynarodowe i którzy dają gwarancję wysokiego poziomu leczenia – powiedział szef resortu obrony. – Cieszę się, że kliniki Wojskowego Instytutu Medycznego będą wysuniętymi ramionami dla funkcjonujących tutaj oddziałów, tak abyśmy w ten sposób byli w stanie zaoferować trafiającym do szpitala opiekę kompleksową i całkowicie skoordynowaną – dodał przemawiający po ministrze gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyr. WIM-u. I na tym szpitalna „oficjałka”, pomijając zafundowany przedstawicielom mediów obchód po placówce, się zakończyła.

Legionowski szpital – przygotowany do jednoczesnej hospitalizacji 90 pacjentów – stanowi filię działającego w Warszawie przy ul. Szaserów WIM-u. W związku z tym ma oferować chorym kompleksową opiekę medyczną w miejscu lub w głównej siedzibie Instytutu. Co ciekawe, to od 40 lat pierwszy w kraju nowy szpital wojskowy. zaprojektowany wedle najnowszych standardów wyposażenia i organizacji opieki obowiązujących na europejskim rynku zdrowia, co znalazło potwierdzenie m.in. w liczbie łóżek planowych oraz miejsc intensywnej opieki medycznej. Nowy szpital przez całą dobę zapewni podstawową i specjalistyczną pomoc medyczną, świadczoną na oddziałach: kardiologicznym, chirurgicznym, intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, okulistycznym oraz ginekologicznym. W strukturze placówki przewidziano ponadto wyposażoną w osiem łóżek izbę przyjęć z oddziałem obserwacyjnym dla pacjentów z nagłymi zachorowaniami oraz blok operacyjny z trzema salami. W szpitalu powstały też pracownie diagnostyki obrazowej i laboratoryjnej, a także bank krwi z pracownią serologii transfuzjologicznej i laboratorium analityki medycznej. Legionowska filia WIM-u zatrudnia 250 osób.

Z perspektywy pacjentów połączonej ze szpitalem Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej jego powstanie ma dodatkowy walor. – Przejęcie przez WIM tej przychodni pozwoli zaoferować mieszkańcom regionu kompleksową i skoordynowaną opiekę medyczną w ramach nowocześnie zorganizowanego i wyposażonego podmiotu leczniczego, dla którego zaplecze „szpitala matki” przy ul. Szaserów jest gwarantem usług medycznych na najwyższym poziomie referencyjnym. Uzupełnienie oferty przychodni o leczenie szpitalne będzie naturalnym etapem rozwoju lecznictwa wojskowego na tym terenie. Powstanie szpitala w nowej lokalizacji i infrastrukturze stworzy niepowtarzalne warunki do rozwinięcia dotychczasowej oferty medycznej, podnosząc jej jakość oraz konkurencyjność na lokalnym rynku usług. Dla wojska i dla mieszkańców powiatu oznacza to nową jakość w sposobie i warunkach praktycznego stosowania opieki medycznej. Dla systemu ochrony zdrowia – nowe doświadczenia wynikające z połączenia współdziałania podmiotów leczniczych o wzajemnie uzupełniających się poziomach referencyjności – podkreślał wcześniej wagę tego faktu gen. Grzegorz Gielerak.

Łączny koszt zrealizowanej w Legionowie inwestycji wyniósł 160 mln zł i w całości pokryło go Ministerstwo Obrony Narodowej. Co warte podkreślenia, funkcjonowanie szpitala ma nie stanowić obciążenia finansowego dla lokalnego samorządu i być rozliczane w ramach działalności Wojskowego Instytutu Medycznego.

Poprzedni artykułTaryfa już UREgulowana
Następny artykułMaseczka i kraty
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 51-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od ponad dekady dzielnie trwa na legionowskim posterunku.