fot. Powiat Legionowski

Znani są już laureaci piątej edycji konkursu Odpowiedzialni Społecznie, wymyślonego i prowadzonego przez Powiat Legionowski oraz Powiatowe Centrum Integracji Społecznej. Powstał on, bo jego organizatorzy chcieli docenić osoby, a także instytucje, które w swej społecznej wrażliwości wybijają się ponad przeciętność. I to wybijają się wysoko.

Motor, jaki napędza organizatorów konkursu, od początku jest ten sam. A przy tym wciąż ma pod dostatkiem mocy. – Ideą konkursu jest promowanie i wyróżnianie postaw odpowiedzialnych społecznie, realizowanych zarówno w pracy zawodowej, jak i w działalności społecznej i w życiu prywatnym. Odpowiedzialność społeczna to dbanie o środowisko lokalne, bycie dobrym sąsiadem, dbanie o pracowników i klientów instytucji oraz firm, a także dbanie o środowisko, w którym żyjemy – tłumaczy Dorota Wróbel-Górecka, dyr. Powiatowego Centrum Integracji Społecznej w Legionowie. – Konkurs jest organizowany w trzech kategoriach i bardzo się cieszę, że w tym roku, pomimo pandemii, było spore zainteresowanie i mogliśmy dziś w auli Starostwa Powiatowego w Legionowie wyróżnić i nagrodzić jego laureatów – dodaje starosta Sylwester Sokolnicki.

fot. Powiat Legionowski

Zdaniem organizatorów w ubiegłym roku na tytuł Odpowiedzialnych Społecznie zasłużyło siedem osób, firm i organizacji pozarządowych. W kategorii Pracownik Odpowiedzialny Społecznie otrzymali go Wojciech Kowalczyk, pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych, oraz Danuta Andrzejewska, prezes rejonowego oddziału Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów. W kategorii Instytucja Odpowiedzialna Społecznie wyróżniono Legionowskie Stowarzyszenie Amicus, Fundację eBiznes Club i Fundację Nowa Wieś. A w kategorii Przedsiębiorca Odpowiedzialny Społecznie tytuły otrzymali Hurtownia Taniej Książki M.C. Kwadrat i Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe Zaremba Bis. – To wyróżnienie jest dla nas wielką nagrodą. Pracujemy już od siedmiu lat, lecz nie sądziliśmy, że nasza praca będzie aż tak doceniona. Teraz, z kultury przez wielkie „K”, jaką szerzyliśmy na wsi, przechodzimy na działalność dodatkową – na rzecz osób niepełnosprawnych. Walczymy o domy dla nich i będziemy walczyć o przedszkole dla dzieci autystycznych, aby powstało tutaj, w Legionowie, w powiecie legionowskim. Chcemy dać od siebie to, co potrafimy, czyli serce oraz chęć pracy dla środowiska – mówi Irena Buczyńska, prezes Fundacji Nowa Wieś.

I wielkiego serca, i pragnienia pomagania innym nie brakuje też cierpiącemu na SMA Wojciechowi Kowalczykowi. Na przekór wynikającym z choroby ograniczeniom od lat działa on na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych. – Staram się na co dzień budować pomosty między ludźmi, między osobami z niepełnosprawnością i ludźmi pełnosprawnymi. To wyróżnienie jest dla mnie ogromną nagrodą, ale też wyzwaniem do dalszego budowania przyjaznego miasta i otoczenia. Bo zależy mi na tym, aby osoby z niepełnosprawnością mogły na co dzień się realizować – podkreśla dzielny legionowianin.

Do otrzymanych przez laureatów podziękowań i gratulacji dołączył się też prezydent Legionowa. Podkreślając, jak bardzo ich prospołeczna postawa jest godna podkreślenia. Zwłaszcza w czasach, w których często nie opłaci się wychylać, a państwowa władza zdaje się premiować bierność oraz postawy roszczeniowe. – Tym bardziej chylę czoła, że wam chce się chcieć. I to mimo tych przeważnie negatywnych sygnałów, które nas otaczają i można być na nie odpornym, ale gdzieś tam się w nas odkładają. Tym bardziej więc ta inicjatywa Powiatu Legionowskiego jest bezcenna, że takie dobre praktyki, dobre przykłady cudownych, wspaniałych ludzi – takich jak Wojtek Kowalczyk i wy wszyscy, promujemy i pokazujemy. Pozostaje tylko mieć nadzieję i głęboko wierzyć w to, że takich ludzi i takich organizacji, jak wy wszyscy, z roku na rok na terenie naszego powiatu będzie coraz więcej – powiedział Roman Smogorzewski.

Jedno jest pewne: społecznie odpowiedzialnym warto być nie tylko dla przyznawanych raz w roku laurów. Taka niezwykła postawa zwyczajnie opłaca się na co dzień.