fot. arch.

Powiat legionowski jest wprawdzie nieźle skomunikowany, także ze swoją stolicą, ale zawsze przecież mogłoby być lepiej. Dlatego właśnie urzędnicy ze starostwa zgłosili się ostatnio do wojewody po dopłatę do darmowych linii autobusowych. Jego zgoda pozwoli utrzymać bezpłatny charakter tych połączeń, przy mniejszym zaangażowaniu powiatowych środków. W planach jest też uruchomienie nowego połączenia na terenie gminy Jabłonna, a wraz z początkiem roku zmieniły się oznaczenia pojazdów oraz przebieg części tras.

Z perspektywy czasu jedno wiadomo na pewno: wprowadzenie bezpłatnej komunikacji lokalnej zwiększyło wielu mieszkańcom dostępność urzędów, szkół, wieliszewskiego szpitala czy też Centrum Komunikacyjnego w Legionowie. Aktualnie w ramach powiatowych przewozów pasażerskich funkcjonują trzy bezpłatne linie komunikacyjne:
• nr 7 relacji: Serock – Stasi Las – Jadwisin – Borowa Góra – Zegrze Południowe – Wieliszew – Łajski – Legionowo;
• nr 8 relacji: Dębe – Izbica – Jachranka – Skubianka – Dosin – Zegrze – Zegrze Południowe – Wieliszew – Łajski – Legionowo;
• nr 10 P relacji: Wieliszew Plaża – Wieliszew – Łajski – Michałów-Reginów – Stanisławów Drugi – Wola Aleksandra – Kąty Węgierskie – Stanisławów Pierwszy – PKP Nieporęt.

Aby ujednolicić numerację linii, każdej z nich nadano przy numerze oznaczenie „P”. Dodatkowo, z uwagi na fakt, iż drogą nr 61 kursuje wielu przewoźników, linia nr 8 nieco zmieniła trasę. Od 1 stycznia rozpoczyna kurs w Zegrzu, dalej jedzie drogą powiatową nr 1802W przez miejscowości: Dosin, Skubianka, Jachranka, Izbica i Dębe, następnie drogą wojewódzką nr 632 i drogą powiatową nr 1822W przez Komornicę do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 631, przejeżdża przez ronda w Poniatowie i ponownie wjeżdża na DW nr 632 do miejscowości Łajski i dalej dotychczasowym śladem przy Starostwie Powiatowym w Legionowie, drogami powiatowymi nr 1823W i 1818W do Centrum Komunikacyjnego w Legionowie.

Co do nowego połączenia, trwają ostateczne prace nad uruchomieniem linii, która skomunikuje wsie gminy Jabłonna z jak największą liczbą placówek oświatowych, tamtejszym urzędem gminy i siedzibą Starostwa Powiatowego w Legionowie. Ustalany jest najbardziej optymalny przebieg trasy. Póki co linia o numerze 9 P ma być uruchomiona pilotażowo, z pięcioma kursami w każdy dzień roboczy.

RM/Powiat Legionowski