To bodaj pierwszy prezent, jaki Legionowo otrzymało z okazji przypadającej w przyszłym roku 70. rocznicy nadania mu praw miejskich. Chodzi o specjalną, okolicznościową mozaikę, która powstała dzięki pomysłowi Fundacji Promień Słońca oraz Andrzeja Bochacza, autora wielu innych zdobiących już miasto witraży. Zrealizowano ją w ramach inicjatyw lokalnych, a uroczyste odsłonięcie dzieła ma nastąpić 3 maja przyszłego roku.

Jak łatwo zgadnąć, umiejscowienie mozaiki nie jest przypadkowe. Znajduje się ona na wprost wejścia głównego do urzędu miasta, nie naruszając zarazem spójnej harmonii elewacji. Sam obraz, o wymiarach 2,7×1,5 m, przedstawia sceny z architektury dawnego i obecnego Legionowa. Po lewej stronie widać dworzec PKP w latach pięćdziesiątych i współcześnie. Po prawej natomiast można zobaczyć willę Bratki, która przed wojną była urzędem gminy, po wojnie stała się szpitalem położniczym, a współcześnie jest siedzibą Muzeum Historycznego. Na dole dzieła pokazano zaś współczesny ratusz. Poszczególne obrazy rozdzielone zostały napisami informacyjnymi oraz herbem Legionowa.

Urodzinowa mozaika jest projektem, którego realizacja skupiła wiele środowisk, gdyż jego celem było nie tylko upamiętnienie jubileuszu miasta, lecz także integracja społeczeństwa. Pod okiem Andrzeja Bochacza z Legionowskiej Pracowni Witraży i Mozaiki 12U pracowali nad nim między innymi podopieczni Fundacji Promień Słońca, Stowarzyszenia Amicus, Centrum Integracji Społecznej, Klubu Seniora, wolontariusze czy ludzie z Miejskiej Biblioteki Publicznej. Kwota dofinansowania w ramach inicjatywy lokalnej wyniosła nieco ponad 20 tys. zł, a koordynatorzy projektu wykonali swoją pracę pro bono.