Chcąc nie chcąc, po niedawnych opadach śniegu także w Legionowie miejscy urzędnicy musieli skierować do akcji pługi oraz piaskarki. Innymi słowy, rozpocząć praktyczną część akcji „Zima”. W tym roku ratusz przeznaczył na ten cel niemal okrągły milion złotych. O wysokości faktycznych wydatków na odśnieżanie zadecyduje jednak tak naprawdę pogoda.

W przypadku intensywnych opadów i ogłoszenia dla służb śniegowego alarmu na legionowskie ulice wyjeżdża co najmniej dziewięć specjalistycznych pojazdów przeznaczonych do walki ze skutkami najchłodniejszego pory roku. A jest tych ulic całkiem sporo, bo w zimowym utrzymaniu gminy znajduje się aż 110 km dróg. Najpierw, co zrozumiałe, drogowcy biorą się za zapewnienie przejezdności dróg pierwszej, a następnie drugiej kolejności utrzymania. Jakby tego było mało, ciągi piesze, ścieżki rowerowe i przystanki autobusowe to dodatkowe 77 tys. metrów kwadratowych, które również trzeba oczyścić po opadach śniegu. – Priorytetem jest dla nas sprawne działanie, adekwatne do warunków atmosferycznych i stanu dróg, dzięki czemu możemy ograniczać niekorzystny wpływ pogody na bezpieczeństwo mieszkańców oraz funkcjonowanie miasta. Na akcję „Zima” przeznaczyliśmy prawie milion złotych, jednak rzeczywiste wydatki na odśnieżanie zależą od pogody: im więcej spadnie śniegu, tym więcej pieniędzy będziemy musieli przeznaczyć z kasy miasta. Dlatego tak ważne jest jednoczesne zadbanie o jak najwyższy poziom bezpieczeństwa dla uczestników ruchu oraz racjonalne wykorzystywanie sprzętu na walkę z utrudnieniami – mówi Piotr Zadrożny, zastępca prezydenta Legionowa.

Jak podaje ratusz, do usuwania skutków zimy posłużą w tym sezonie między innymi pługopiaskarki – przeznaczone i przystosowane do utrzymania zimowego na drogach gminnych utwardzonych (w tym jeden pojazd do wykorzystania na drogi gruntowe), ciągnik rolniczy wyposażony w pług lemieszowy jednostronny lub dwustronny, przeznaczony i przystosowany do wykonywania utrzymania zimowego na drogach gruntowych, a także lekkie ciągniki rolnicze lub pojazdy typu quad, przeznaczone do utrzymania ciągów pieszych i ścieżek rowerowych, wyposażone w pług lemieszowy z rozrzutnikiem piasku lub przyczepką na piasek.