Dobiega końca kolejny projekt realizowany z myślą o seniorkach i seniorach z Legionowa oraz powiatu przez Fundację Pracownia Kompetencji. Dla wielu jego uczestników ów koniec będzie zarazem początkiem samodzielnej, ekscytującej przygody z Internetem i światem nowoczesnych technologii, po których przeprowadzą uczestniczki i uczestników działań FPK „@ktywnosc i wiedz@”. Projekt jest dofinansowany ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025.

Rozwijać się, zdobywać nowe umiejętności, warto zawsze i w każdym wieku. Również w tym określanym potocznie jako „trzeci”. Ostatnio, w świecie odmienionym przez skutki pandemii koronawirusa, taki informatyczny „upgrade” stał się dla części seniorów wręcz konieczny. Dostrzegli to ludzie z Fundacji Pracownia Kompetencji i poprzez swój nowy projekt zaproponowali im pomoc w otwarciu drzwi do wirtualnej rzeczywistości. – On wyszedł z bardzo realnej potrzeby, najogólniej rzecz ujmując, covidowej. Pandemia zamknęła starszych ludzi w domach i często odcięła ich od świata. Obserwowaliśmy wśród naszych byłych podopiecznych, jak te dawniej „nakręcone” na działanie osoby gasną w oczach. Było z nimi coraz gorzej, a cała energia włożona w zachęcanie ich do aktywności zaczęła iść na marne. Dlatego musieliśmy coś z tym zrobić – mówi Klaudia Rukszan, wiceprezeska legionowskiej Fundacji Pracownia Kompetencji.

To „coś” szybko przybrało przybrało postać projektu pod nazwą „@ktywnosc i wiedz@”, dofinansowanego ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025. Jego twórcy postawili sobie dwa główne, obliczone na zrealizowanie w ciągu siedmiu miesięcy cele: podniesienie kompetencji cyfrowych 32 osób w wieku 60+ z Legionowa i okolic, a także kształtowanie u nich postaw sprzyjających wykorzystywaniu nowych technologii w życiu codziennym. Projekt ruszył 1 czerwca br. i potrwa do 31 grudnia 2021 r. Biorą w nim udział zarówno uczestnicy wcześniejszych działań FPK, jak i ludzie całkiem nowi, również tacy po 70, a nawet po 80 roku życia!

Są w tym gronie osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności, są też takie deklarujące ograniczenia mobilności spowodowane chorobami wieku starszego. Połączyła ich jednak chęć wzbogacenia życia o wiedzę, która pomoże im prze(t)rwać pandemiczną apatię. – Naszą ofertę zaprojektowaliśmy w sposób znoszący bariery funkcjonalne, dzięki czemu jest dostępna dla osób z niepełnosprawnością sensoryczną – słabowidzących i niedosłyszących, z dysfunkcją ruchu – poruszających się na wózku, o kulach i z ograniczeniami kończyn górnych, czy też cierpiących na przewlekłe choroby wewnętrzne. Bez względu na to, czy są to osoby samotne, czy pozostające w związkach, każda z nich, niezależnie od wykształcenia i sytuacji ekonomicznej, miała silną motywację do udziału w projekcie – podkreśla Agnieszka Żychalak, prezeska Fundacji Pracownia Kompetencji.

Animatorzy z FPK do dzieła przystąpili jak zwykle z rozmachem. Zaplanowali zrealizowanie na rzecz grupy docelowej: 64 godz. zajęć komputerowych, 256 godz. warsztatów „Po co mi Internet?”, 128 godz. warsztatów „Bezpieczny senior w sieci” i 128 godz. indywidualnych konsultacji z zakresu IT/AGD. Łącznie, w przeliczeniu na osobę, oznacza to aż 132 godz. dydaktycznego wsparcia. Głównie w oparciu o praktykę i systematyczne powtarzanie nabytych umiejętności. – Kupiliśmy wszystkim i użyczyliśmy im tablety, a sporo zajęć prowadzimy na platformie ZOOM. Udzielaliśmy indywidualnych konsultacji, podłączaliśmy urządzenia do sieci i włożyliśmy wiele pracy w to, aby seniorzy potrafili je obsłużyć. Chodziło o nauczenie ich między innymi korzystania z elektronicznej bankowości, aplikacji ZUS, lecz także zakładania Karty Pacjenta czy platformy ePUAP. Chcieliśmy też przekonać naszych podopiecznych, że Internetu nie trzeba się bać, a przy okazji podpowiedzieć im, jak korzystać z nawigacji i rozpoznawać fake newsy, bo to pomoże uchronić ich w przyszłości przed negatywnymi emocjami – wylicza Klaudia Rukszan. Po czym dodaje: – Jeśli nastąpi kolejny lockdown, nasi seniorzy będą już na niego przygotowani.

W trakcie trwania projektu „@ktywnosc i wiedz@” uczą się oni tylko tego, co naprawdę w cyfrowym świecie się przydaje. Dlatego na zajęciach komputerowych nikt nie opowiadał im o hardware’ach, software’ach i gigabajtach. Dowiedzieli się za to, jakie profity przynosi korzystanie z komputera, tableta i smartfonu oraz jak się do tych urządzeń „dobrać”. Zakres i wymiar czasowy warsztatów oszacowano na podstawie wieloletnich doświadczeń w pracy z osobami 60+ oraz ewaluacji poprzednich działań FPK. Z kolei warsztaty „Po co mi Internet?” zapoznały uczestników z jego możliwościami, ważnymi zwłaszcza w dobie pandemii, gdy zaleca się ograniczenie bezpośrednich kontaktów na rzecz relacji i załatwiania spraw on-line. Stąd nauka szukania i filtrowania informacji: rozkłady jazdy, kupony rabatowe, przepisy kulinarne, poczta elektroniczna, zakupy on-line, e-kultura i e-edukacja, potrzeby duchowe i dbanie o zdrowie, rozwijanie hobby i stosunki towarzyskie (Facebook), planowanie podróży i ćwiczenie umysłu poprzez gry typu pasjans czy kulki. Nie sposób było się nudzić!

Aby sieciowej aktywności nikt nie przypłacił zdrowiem ani materialną stratą, ważnym elementem projektu były warsztaty „Bezpieczny senior w sieci”. – Termin „bezpieczeństwo” rozumiemy szeroko: nie tylko w zakresie ekonomicznym, ale też informacyjnym, związanym z fake newsami i teoriami spiskowymi, oraz psychologicznym. Tu przykładem możne być tzw. mowa nienawiści. Pokazywaliśmy m.in., w jaki sposób zgłaszać podejrzane treści, jak korzystać z podstawowych narzędzi weryfikowania informacji, uczyliśmy bezpiecznego zachowania w sieci, a także zasad skutecznego reagowania na mowę nienawiści – opowiada Sylwester Żychalak, wiceprezes FPK. Eksponując zarazem ważną rolę indywidualnych konsultacji z obsługi sprzętu IT i AGD. – Okazało się bowiem, że wśród osób 60+ jest olbrzymie zapotrzebowanie na tego typu wsparcie, gdyż nie o wszystko mają one odwagę pytać podczas warsztatów czy spotkań. W każdym przypadku staraliśmy się znaleźć odpowiedź na nurtujące uczestników pytania i przekonać ich, że to, co przy pierwszym kontakcie wydaje się bardzo skomplikowane, stosunkowo szybko można oswoić i polubić.

W ten oto sposób kolejna grupa mieszkańców oraz mieszkanek Legionowa i powiatu otrzyma już wkrótce narzędzia pozwalające im obronną ręką wyjść z technologicznej izolacji. A jednocześnie w jesieni życia otworzyć się na nowe doznania i możliwości, które w wielu aspektach uczynią z niej kwitnącą atrakcjami wiosnę.

Projekt „@ktywnosc i wiedz@” jest dofinansowany ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025. Jego głównym celem jest podniesienie kompetencji cyfrowych seniorów/ek oraz kształtowanie postaw sprzyjających wykorzystywaniu nowych technologii w życiu codziennym. Całkowita wartość projektu: 125.380 zł, z czego dofinansowanie wyniosło 113.380 zł.