W ramach projektu „Ta książka jest o Tobie!” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Legionowie powstają kolejne usprawnienia, które pomogą młodzieży i rodzicom młodszych dzieci w wyborze kolejnych książek do przeczytania. Rynek wydawniczy jest ogromny i dlatego trudno jest odnaleźć wszystkie wartościowe i interesujące pozycje. Odpowiedzią bibliotekarzy na ten problem jest realizowany projekt – dzięki ich wiedzy i doświadczeniu czytelnik nie tylko uzyska książkowe rekomendacje, lecz także nie przegapi publikacji z mniejszych wydawnictw.

Pandemia wpłynęła na zmianę nawyków, w tym na sposób korzystania z biblioteki. Bardzo popularne stało się używanie katalogu internetowego. Dzięki utworzonym w nim kolekcjom lokalnym oraz stronie chceczytaco.pl łatwiejsze będzie wybranie interesującej książki albo zaproponowanie swojemu dziecku pozycji czytelniczej w danym temacie. – W naszym katalogu istnieje już możliwość wyszukiwania książek w kolekcjach lokalnych. Są one posegregowane tematycznie, można w nich odnaleźć zarówno pozycje czysto rozrywkowe, jak i bardzo praktyczne i pomocne dla młodych rodziców. „Czekając na rodzeństwo”, „uczę się czytać”, „o emocjach” – to tylko niektóre z tytułów kolekcji. Dzięki wydzielonym grupom tematycznym ma się szybki wgląd w wartościowe pozycje w poszczególnych obszarach oraz łatwiej o dopasowanie lektury do wieku dziecka – przedstawia Tomasz Talarski, dyrektor biblioteki.
Pod koniec października bibliotekarze uruchomili także wyszukiwarkę książek dla młodzieży pod nazwą „Chcę czytać o…”. Strona jest skierowana głównie do osób w wieku 10-18 lat. Może być też z powodzeniem wykorzystywana przez dorosłych i rodziców, którzy mogą potraktować to jako narzędzie do polecania książek swoim dzieciom. Stronę przetestowali uczniowie ostatnich klas legionowskich podstawówek. Dzięki ich wskazówkom bibliotekarze mogli odpowiednio przystosować aplikację do potrzeb młodzieży. Koncepcję wizualną strony oraz jej projekt graficzny przygotowała Barbara Wymazał.

Strona internetowa chceczytaco.pl, która działa jak aplikacja, stworzona została przede wszystkim z myślą o urządzeniach mobilnych, ale można ją uruchomić także na komputerze. Działa w prosty sposób – dostarczamy wyszukiwarce informacji na swój temat (wiek, płeć) oraz tego, o czym chcielibyśmy czytać, a strona dostosowuje wyniki pod wskazane kryteria. Badania wskazują, że młodzież wiedzę o tym co czytać czerpie głównie z internetu, stąd taka forma przedstawiania tytułów książek. Jest to też odpowiedź na częste pytanie: „przeczytałem tę książkę, proszę o coś w podobnym stylu” – mówi Karolina Błaszczak-Modzelewska z miejskiej biblioteki. Przy wyszukanych pozycjach można znaleźć krótki opis oraz link do katalogu internetowego legionowskiej biblioteki, tak aby można było – jeśli książka jest dostępna – od razu ją zarezerwować lub ustawić się w kolejce. Ze wszystkich tych funkcji można korzystać bez zalogowania. Każdy użytkownik będzie mógł założyć swoje konto, co umożliwi zapisanie list oraz ocenę książek. Może więc stanowić dobrą bazę czytelniczą, zwłaszcza dla młodzieży, która nie chce zatrzymywać się tylko na lekturach szkolnych.

Dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury projekt „Ta książka jest o Tobie!” nosi taką nazwę nieprzypadkowo. Ma bowiem na celu pomoc młodemu czytelnikowi w dotarciu do książek, z których bohaterami mógłby się utożsamić, współprzeżywać ich przeżycia oraz spojrzeć na swoje problemy z innej perspektywy.