Większość mieszkańców Legionowa i całego powiatu znała Rafała Kwiatkowskiego jako cenionego, oddanego sprawom mieszkańców samorządowca, piastującego w swojej karierze m.in. funkcje starosty i wicestarosty legionowskiego. Dla pracowników miejskiej spółki KZB przez wiele lat był On kimś więcej – dobrym, sprawiedliwym szefem i wspaniałym kolegą. Z tym większym smutkiem wszyscy znajomi oraz przyjaciele przyjęli wiadomość o Jego śmierci.

Imponująca postura Rafała Kwiatkowskiego idealnie pasowała do jego wielkiego serca – otwartego na oścież nie tylko dla najbliższych, lecz także dla wszystkich ludzi, z którymi stykał się w swojej działalności zawodowej i publicznej. Serca, które – o czym mało kto wie – biło w rytm mocnych rockowych riffów. Z miłości do heavy metalu nigdy nie chciał wyrosnąć i nigdy nie wyrósł. W pracy, również tej w latach 2008-2013, na stanowisku wicedyrektora Komunalnego Zakładu Budżetowego w Legionowie, Rafał Kwiatkowski stanowił jednak uosobienie łagodności. Tak go zapamiętają podwładni i współpracownicy. – Przede wszystkim był bardzo koleżeński. Już na pierwszym spotkaniu z udziałem kierowników działów zaproponował nam przejście na ty. Należał do grona ludzi niezwykle lubianych przez pracowników. Działo się tak między innymi dlatego, że był dla nich bardzo pomocny i dobry. Wyrozumiały, ale też – kiedy trzeba – jednocześnie stanowczy, bo robota, wiadomo, musiała być zrobiona – wspomina Kazimierz Żmijewski, kierownik działu administrowania nieruchomościami KZB Legionowo. – Był mężczyzną nad wyraz spokojnym, natomiast oczywiście zdarzało mu się czasem wybuchnąć, ale to wynikało tylko z faktu, że tak bardzo angażował się w to, co robił. Podobną opinię ma o zmarłym koledze prezes spółki Irena Bogucka. – Znaliśmy się i współpracowaliśmy od kilkunastu lat. Był zawsze kompetentny, zawsze chętny do działania i zawsze gotowy do rozwiązywania pojawiających się na co dzień problemów. Nie było dla niego trudności nie do pokonania. Nie stwarzał dystansu i wszystko przyjmował ze zrozumieniem. Zapamiętam też Rafała jako człowieka bardzo oddanego rodzinie. Często w rozmowach wspominał o swoich dzieciach, dużo się nimi zajmował i potrafił mądrze rozdzielić obowiązki zawodowe od swoich relacji z najbliższymi.

Przez wiele lat Rafał Kwiatkowski pełnił funkcję pełnomocnika Prezydenta Miasta Legionowo we wszystkich wspólnotach mieszkaniowych, w których gmina posiada swoje udziały – niezależnie od tego, czy nieruchomości znajdowały się w zarządzie spółki KZB, czy innych podmiotów z tej branży działających na legionowskim rynku. – To trudna i odpowiedzialna praca, brał udział we wszystkich zebraniach tych wspólnot. Był w ich trakcie bardzo aktywny, składał szereg propozycji dotyczących remontów, modernizacji. Był obowiązkowy i nie przypominam sobie sytuacji, że czegoś mu się nie chciało i coś zawalił. Dość powiedzieć, że we wszystkich tych wspólnotach spontanicznie wybierano go do ich zarządów. Nie unikał odpowiedzialności, brał na siebie te obowiązki w stopniu większym, niż to by wynikało z jego roli jako pełnomocnika gminy. Tam, gdzie gmina miała większość udziałów, nie wykorzystywał uprzywilejowanej pozycji gminy, tylko najpierw słuchał wszystkich, a potem opowiadał się za głosem większości – opowiada Kazimierz Żmijewski. – Będzie nam go brakować.

Rafał Kwiatkowski urodził się 12 września 1964 r. w Warszawie. W 1997 r. ukończył studnia licencjackie na Uniwersytecie Warszawskim – Centrum Studiów Samorządu Terytorialnego i Rozwoju Lokalnego, na kierunku administracja. Karierę zawodową rozpoczął w 1986 r. w wieliszewskim Kombinacie Państwowych Gospodarstw Ogrodniczych. W latach 1987-1988 pracował na stanowisku asystenta ds. kultury w Gminnym Ośrodku Kultury w Jabłonnie. W 1989 r. został zatrudniony w Radzie Wojewódzkiego Zrzeszenia „Ludowe Zespoły Sportowe” w Warszawie, gdzie pełnił funkcję inspektora ds. gmin. W latach 1990-1998 zawodowo związał się z Gminą Jabłonna, gdzie najpierw był członkiem zarządu, a następnie zastępcą wójta. W maju 2000 r. został powołany na stanowisko wicestarosty legionowskiego, które piastował do lipca 2002 r. Na okres od lipca 2002 r. do października 2004 r. wybrany został starostą legionowskim. Od października 2004 r. do listopada 2006 r. ponownie pełnił funkcję wicestarosty. W latach 2008-2013 zatrudniony był na stanowisku wicedyrektora Komunalnego Zakładu Budżetowego w Legionowie. Następnie, w latach 2013-2015, pracował w Referacie Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Legionowie, najpierw na stanowisku głównego specjalisty, a potem zastępcy kierownika. W ostatnich latach prowadził własną działalność gospodarczą.

Rafał Kwiatkowski przez lata z zaangażowaniem pracował na rzecz społeczności lokalnej, zapisując się na kartach miejskiej i powiatowej historii.

Ostatnie pożegnanie odbędzie się 12 listopada o godz. 11.00 w kościele pw. Matki Boskiej Królowej Polski w Jabłonnie, po którym nastąpi odprowadzenie na miejscowy cmentarz.
Pokój Jego duszy.


red./Powiat Legionowski

Poprzedni artykułCiąg dalszy nastąpi
Następny artykułRok w kolorach baroku
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 50-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od ponad dekady dzielnie trwa na legionowskim posterunku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here