fot. Powiat Legionowski

Co dwie dotacje, to nie jedna! Łatwo zatem zrozumieć zadowolenie szefów legionowskiej OSP, jakie towarzyszyło im przy podpisywaniu dwóch umów z przedstawicielką Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Z przyznanych ostatnio „ekologicznych” środków skorzystały też inne jednostki działające na terenie powiatu oraz druhowie z Nowego Dworu Mazowieckiego.

O dotacje, niczym o sukces w akcji ratowniczej, zarząd legionowskiej OSP musiał najpierw trochę powalczyć. Nie trwało to jednak długo i po złożeniu w konkursie dwóch wniosków ochotnicy dość szybko dowiedzieli się, że oba zyskały uznanie urzędników z WFOŚiGW. Oficjalna nazwa pierwszego z projektów to „Zakup sprzętu, wyposażenia oraz środków ochrony indywidualnej służących do przeprowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków zagrożeń na potrzeby OSP Legionowo”. Dzięki dotacji w wysokości 20 tys. zł i dołożeniu 5 tysięcy ze środków własnych jednostka zakupiła przenośną drabinę ratowniczą oraz po cztery hełmy i komplety ubrań specjalnych. Drugi z wniosków opatrzono nazwą „Aktywowanie i doposażenie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przy OSP Legionowo”. Tu z kolei, za 14 996,50 zł w formie dotacji plus około 4 tysięcy z własnej kasy, druhowie nabyli motopompę do zanieczyszczonej wody, a także po trzy hełmy i ubrania specjalne. – Nowe kombinezony poprawią komfort i bezpieczeństwo pracy ratowników, a nowa drabina może być również używana jako trójnóg wykorzystywany do działań poniżej gruntu. To dodatkowe wyposażenie jest ważne również dla członków młodzieżowej drużyny pożarniczej, którzy będą mieli możliwość szkolenia się i pracy na lepszym sprzęcie, co korzystnie wpłynie na skuteczność całego procesu dydaktycznego – ocenia dh Tomasz Wiśniewski, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Legionowie.

Oficjalne podpisanie umów z ochotnikami nastąpiło pod koniec września w auli Starostwa Powiatowego w Legionowie. Po nim wszystko mieli już oni czarno na białym. Oprócz samorządowych gospodarzy, strażaków oraz przedstawicieli jednostek z całego powiatu i Nowego Dworu Maz., w spotkaniu wzięli udział Kamila Mokrzycka, zastępca prezesa zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński, Łukasz Kudlicki, szef gabinetu politycznego MON i mazowiecki radny, oraz jego kolega z sejmiku Michał Prószyński, szef gabinetu politycznego MSWiA.

Poprzedni artykuł„Barka” pełna miłości
Następny artykułPomoc ze słyszenia
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 50-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od ponad dekady dzielnie trwa na legionowskim posterunku.