fot. Powiat Legionowski

Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego tym uważniej warto zastanowić się nad kolejną prozdrowotną ofertą Powiatu Legionowskiego, który zaprasza mieszkańców na bezpłatne badania przesiewowe w kierunku niektórych chorób nowotworowych. Zapisy już trwają.

W powiatowej ofercie badań dla panów znajduje się m.in. akcja wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego. Mieszkańcy w wieku 50-75 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego, oraz w wieku 25-49 lat – z obciążonym wywiadem rodzinnym, mogą skorzystać z bezpłatnej kolonoskopii w znieczuleniu ogólnym, z możliwością pobrania wycinków do badań histopatologicznych. Ponadto realizowany jest program profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów gruczołu krokowego, skierowany do panów w wieku 55-69 lat. Obejmuje on przeprowadzenie konsultacji lekarskiej wraz z badaniem per rectum oraz wykonanie badania krwi w celu oznaczenia markera raka prostaty – PSA całkowitego.

Z kolei dla mieszkanek powiatu w wieku 40-49 lat zorganizowano bezpłatne badania mammograficzne. Dodatkową profilaktyką przeciwnowotworową objęte zostaną natomiast panie w wieku 25-49 lat, dla których przygotowano warsztaty edukacyjne oraz instruktaż samobadania piersi.

Wszystkie badania wykonywane są w przychodni MEDIQ Legionowo, przy ul. Piłsudskiego 20. Zapisy pod numerem telefonu: 22 774 26 40.