fot. UG Jabłonna

Jak w większości przypadków łamania prawa, także w opisywanej sytuacji naczelnym motywem jest zysk. Motywem, który dla oszczędzenia kilkuset złotych skłania nieznanych póki co sprawców do wyrządzania szkód o trudnej do oszacowania wartości. Szkód dla środowiska.

Tym razem chodzi o nowy przestępczy „numer”, jaki ujawnili niedawno urzędnicy z jabłonowskiego magistratu. Jego skondensowany opis można znaleźć na stronie internetowej gminy. Brzmi on następująco: „Od pewnego czasu zauważyliśmy pewien proceder polegający na kradzieży kontenerów o pojemności 7m³ z odpadami, bezpośrednio z miejsc przeprowadzania budowy lub remontu na terenie Warszawy i przewożenie ich między innymi na teren Gminy Jabłonna do sołectw Jabłonna, Rajszew i Skierdy. Kontenery często są pozostawiane na kilkanaście godzin, a następnie zostają opróżniane z odpadów na miejscu i wywożone w inne miejsca”. Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się jasne i oczywiste. Wszystko poza cokolwiek dziwnie tu brzmiącym słowem „kradzież”, które w tych okolicznościach chyba jednak nie do końca oddaje przyczynę tajemniczej mobilności pojemników wypełnionych budowlanym gruzem…

W jednym przypadku, po otrzymaniu zgłoszenia o porzuconych odpadach w okolicach wału wiślanego (co więcej, na terenie obszaru NATURA 2000 Dolina Środkowej Wisły i Kampinoska Dolina Wisły) pracownikom gminnego wydziału ochrony środowiska i gospodarki odpadami udało się ustalić dane firmy przeprowadzającą remont. Jak poinformowano, kontener z jego pozostałościami zniknął z warszawskiej dzielnicy Praga Południe, po czym – w wiadomym celu – zaliczył przejażdżkę do lasu. Ponieważ wszystko było tu jasne jak słońce, właściciel wyrzuconych odpadów zobowiązał się do ich usunięcia. Wielu innych, przynajmniej na razie, miało więcej szczęścia.

Celem ograniczenia lub wyeliminowania tego rodzaju podrzutów, miejscowi urzędnicy proszą, aby w razie zauważenia pozostawionych kontenerów lub samochodów (tzw. hakowców) w miejscach mało uczęszczanych, zgłaszać ten fakt do Komisariatu Policji w Jabłonnie, dzwoniąc pod nr tel. 22 766 12 55.