fot. UG Nieporęt

Gdy tylko zakończono realizację największego tegorocznego przedsięwzięcia drogowego Powiatu Legionowskiego – przebudowę drogi powiatowej nr 1810W w gminie Nieporęt, zjawili się tam lokalni włodarze, aby oficjalnie i szybko, ku zadowoleniu mieszkańców, oddać tę inwestycję do użytku. Uwinęli się w trymiga!

W tej kwestii oficjele byli zgodni: zakończone 11 października przecięciem wstęgi roboty na ul. Wolskiej należały do trudnych i kosztownych. – To jeden z najdłuższych procesów inwestycyjnych w powiecie. Głównie dlatego, że kiedy budowano tę drogę, to była droga wojewódzka i nie myślano o tym, żeby regulować stany prawne nieruchomości. Minęły lata, zanim się to wszystko udało. Dopiero wtedy można było przystąpić do tego, aby drogę projektować i wreszcie wybudować – tłumaczy Robert Wróbel, wiceprzewodniczący rady powiatu. Przebudowa wymagała też współpracy pomiędzy starostwem a gminą Nieporęt. – To inwestycja długo wyczekiwana nie tylko przez mieszkańców gminy Nieporęt, ale także całego powiatu. Jest ściśle związana z inwestycjami gminnymi, bo musieliśmy wybudować wcześniej kanalizację, wodociąg, infrastrukturę techniczną, aby ponownie nie demontować drogi – wyjaśnia wójt Sławomir Mazur. Przebudowa oznacza bonus także dla najmłodszych użytkowników. – To główny ciąg komunikacyjny do szkoły w Józefowie dla mieszkańców Kątów Węgierskich, Rembelszczyzny, Stanisławowa Drugiego i Woli Aleksandra. Bezpieczeństwo naszych dzieci jest najważniejsze, a dzięki tej inwestycji będzie ono zapewnione – cieszy się powiatowa radna Agnieszka Powała.

W ramach przedsięwzięcia przebudowano ponad dwukilometrowy odcinek drogi w ciągu ul. Wolskiej i Akacjowej, od skrzyżowania z ul. Gajową w Woli Aleksandra do skrzyżowania z ul. Kościelną w Kątach Węgierskich. W miejscach wzmożonego ruchu pieszych powstał chodnik o długości 133 m po stronie północnej i 327 m po stronie południowej, a istniejące chodniki przebudowano, podobnie jak zjazdy do posesji. Na całym odcinku jest ściek z kostki betonowej, zaś odwodnienie odbywa się za pomocą spływu wód przy krawężniku poprzez ściek do studzienek ściekowych i przykanaliki do drenaży lub studni chłonnych. W ramach zadania usunięto także kolizje elektryczne i teletechniczne, a na całym odcinku wprowadzono nową organizację ruchu. – Przebudowana droga nie tylko poprawi komfort życia okolicznych mieszkańców, ale także pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo wszystkich jej użytkowników – podsumowuje starosta Sylwester Sokolnicki.

Koszt inwestycji to blisko 4,7 mln zł. Zadanie zrealizowano ze środków powiatu, przy wsparciu z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w kwocie ponad 1,1 mln zł.