W inauguracyjnej edycji Budżetu Obywatelskiego Gminy Miejskiej Legionowo mieszkańcy zrobili już, co do nich należało – oddali swe głosy. I jak na pierwszy raz, uzbierało się ich całkiem sporo. Z końcowego rozstrzygnięcia najbardziej mogą się cieszyć autorzy pięciu projektów, które w przyszłym roku zostaną zrealizowane na rzecz legionowian.

O końcowym przeznaczeniu zagwarantowanych przez ratusz środków postanowiło zadecydować 2765 osób. – Stanowi to ponad pięć procent uprawnionych do głosowania w ramach budżetu obywatelskiego. Frekwencja w jego pierwszej edycji była więc dość wysoka, choć liczyliśmy, że będzie troszeczkę większa. Na pewno jednak źle wpłynął na nią okres pandemii, która przesuwała związane z budżetem procedury i duża część głosowania przypadła na okres wakacji, co raczej nie sprzyjało procesowi oddawania głosów – zauważa Kamil Stępkowski, rzecznik Urzędu Miasta w Legionowie.

Prawie 60 procent legionowian wyraziło swoją wolę drogą elektroniczną. Pozostali wypełnili przygotowane przez ratusz formularze. Zdaniem członków Zespołu ds Budżetu Obywatelskiego godny podkreślenia jest fakt, że tylko trzy procent oddanych głosów okazało się nieważnych. Głównymi powodami ich nieuwzględnienia były podwójne głosowanie i brak uprawnień do głosowania, czyli zamieszkiwanie poza terenem miasta. – Cieszymy się z tego niezmiernie, ponieważ pokazuje to, że sam proces głosowania, jak i zawartość kart były proste i każdy był w stanie zarówno wypełnić ją poprawnie, jak i dostarczyć do odpowiedniego punktu.

W pierwszej edycji legionowskiego budżetu obywatelskiego mieszkańcy wybierali spośród tuzina projektów, które pozytywnie przeszły weryfikację merytoryczną i formalną. W efekcie wyłoniona została czołowa piątka, która decyzją obywateli doczeka się realizacji. – Czołowe miejsce zajęła Legionowska Szatnia Marzeń, a więc projekt przygotowany przez KPR Legionowo, który zebrał 820 głosów. Drugi, z ponad pół tysiącem głosów, jest „Relaks na Bukowcu”, a do realizacji weszły też „Roztańczone Piaski”, czyli inicjatywa związana z wydarzeniami kulturalnymi na tym osiedlu, rewitalizacja boiska na Kozłówce oraz kurs pierwszej pomocy – wymienia rzecznik. Co ciekawe, zaproponowany przez jedno ze stowarzyszeń kurs był w głosowaniu dopiero jedenasty. Jednak ze względu na niewielką wartość zdołał uzupełnić półmilionową pulę środków, jakie przeznaczył na ten cel ratusz. Z kosztorysów poszczególnych projektów wynika, że gmina wyłoży na nie prawie 495 tys. zł.

Cała operacja formalnie wystartuje w przyszłym roku. – Oczywiście sama realizacja najbardziej zależy od rodzaju projektu. Te inwestycyjne, jeśli będzie surowa zima, najpewniej rozpoczną się nieco później, natomiast kulturalne postaramy się zrealizować w okresie wakacyjnym, kiedy najwięcej osób będzie mogło w nich skorzystać. Zaś kurs pierwszej pomocy, ponieważ może on też odbywać się w pomieszczeniach zamkniętych, może nastąpić w każdym z miesięcy przyszłego roku – zapowiada Kamil Stępkowski.

Wtedy też, w 2022 roku, zaoczną się działania związane z kolejną edycją Budżetu Obywatelskiego Gminy Miejskiej Legionowo. – Pierwsze spotkania z mieszkańcami już w styczniu i lutym. Później, zgodnie z harmonogramem, przejdziemy przez wszystkie punkty regulaminu. Bardzo liczymy, że w kolejnej edycji legionowskiego budżetu obywatelskiego weźmie udział jeszcze więcej osób. I w kolejnych latach ta liczba lawinowo będzie rosła, a zaangażowanie mieszkańców, które jest dla nas najważniejsze, będzie coraz większe – dodaje pracownik ratusza. Obserwując społeczną aktywność wielu mieszkańców, można w tej kwestii pokusić się o umiarkowany optymizm. Dzięki temu środki odłożone w gminnym budżecie na realizację ich pomysłów nie powinny się zmarnować.

Miejsce w ogólnym głosowaniu – Nazwa Projektu – Koszt

1 – Legionowska Szatnia Marzeń – 21 500 zł
2 – Relaks na Bukowcu – Park przy ul. Wąskiej – 379 000 zł
5 – Roztańczone Piaski – 17 500 zł
6 – Rewitalizacja boiska sportowego „Kozłówka” – 74 000 zł
11 – Kurs pierwszej pomocy dla młodzieży – 2040 zł

Więcej informacji o samych projektach dostępna jest na stronie – legionowo.budzet-obywatelski.org.

Poprzedni artykułRadni za pomiarem
Następny artykułPrzygnieciony przez auto
Trudno powiedzieć, czy to wpływ zodiakalnego Koziorożca, ale lubi czasem nabić kogoś na medialne rogi. Starając się przy tym, a to coraz rzadsze zjawisko, nie nabijać w butelkę czytelników. 50-letni chłopiec starannie skrywający swe emocje. Głównie pozytywne. Posiadacz wielu cech, które dyskwalifikują go jako wzór dziennikarza. Mimo to od ponad dekady dzielnie trwa na legionowskim posterunku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here