We wrześniu realizowany w Poczytalni projekt „Ta książka jest o Tobie” nabierze tempa. Legionowscy bibliotekarze zorganizują dwa spotkania – z Małgorzatą Swędrowską oraz Izabelą Koryś, ekspertkami w dziedzinie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w trakcie których zdradzą one, co zrobić, aby dzieci chętniej sięgały po książki.

Na spotkania organizatorzy zapraszają rodziców, dziadków i osoby zaangażowane w wychowanie dzieci, a więc także nauczycieli czy bibliotekarzy. – Chociaż czytanie maluchom jest powszechną praktyką, to często opiekunowie traktują je jako sposób na wyciszenie i uśpienie dziecka. My zaś pokażemy bardziej aktywne formy interakcji z książką, poruszony zostanie też temat tego, co robić, gdy czytanie w dzieciństwie nie przyniosło spodziewanych rezultatów i nasze dziecko w wieku szkolnym nie odnajduje przyjemności w samodzielnej lekturze – zachęca Tomasz Talarski, dyr. Miejskiej Biblioteki Publicznej w Legionowie.

Pierwsze ze spotkań, pod hasłem „Czytam dziecku, czytam z dzieckiem, czyli po co dzieciom książki?”, odbędzie się w sobotę (11 września) o godz. 14.00. Skierowano je do rodziców dzieci, które jeszcze nie czytają samodzielnie oraz ich pociech, które będą mogły wziąć aktywny udział w poznawaniu świata książki. W trakcie warsztatów Małgorzata Swędrowska – pedagożka, trenerka, autorka książek dla dzieci i publikacji dla dorosłych, porozmawia z rodzinami na temat znaczenia lektury w rozwoju dziecka, doboru tytułów, a rodzice będą mieli okazję podzielić się swoimi refleksjami i oczekiwaniami. Spotkanie ma przygotować ich do takiej pracy z dzieckiem, która pomoże utrzymać potencjał czytelniczy w przyszłości. Uczestnicy zgłębią warstwy książki, pobawią się w aktywne słuchanie-czytanie, wykorzystają zabawy ruchowe, językowe i twórcze, aby sprawdzić, ile radości i pożytku może przynieść czytanie.

Drugie spotkanie, „Jak czytać dzieciom i z dziećmi kiedy podrosną”, odbędzie się w kolejną sobotę (18 września) i również rozpocznie o godz. 14.00. Tym razem adresatami są głównie opiekunowie i rodzice dzieci, które czytają już samodzielnie. Izabela Koryś – socjolożka, badaczka czytelnictwa, autorka licznych publikacji, która problematykę socjalizacji czytelniczej zgłębia też praktycznie i prywatnie – jako matka trzech chłopców, opowie, dlaczego dopilnowanie, aby dzieci same zaczęły czytać dla przyjemności, gdy już podrosną, jest równie ważne, jak czytanie im, gdy są małe. Postara się też wyjaśnić, czemu na początku jest ono męczące i sprawia opór oraz pokaże, jak pomóc dzieciom zwalczyć te trudności, nie zrażając ich do książek. Ekspertka przybliży również rodzicom, jakie korzyści przynosi czytanie dla przyjemności, a także co się stanie, jeśli się „odpuści”.

Warto wpaść do Poczytalni razem z dziećmi. W czasie, gdy rodzice będą brali udział w spotkaniach, dla maluchów przygotowano zajęcia plastyczno-literackie. – Bardzo nam zależy, żeby każdy zainteresowany rodzic mógł wziąć udział w spotkaniu, niezależnie od sytuacji rodzinnej. Kontakt z opiekunami dzieci jest tym bardziej istotny, że ma nam pomóc w kolejnym etapie projektu, czyli w stworzeniu w naszym katalogu internetowym kolekcji lokalnych, ułatwiających wyszukiwanie propozycji lekturowych dla dzieci – mówi bibliotekarka Monika Jankowska. W Poczytalni planują utworzenie kolekcji dotyczących konkretnych wydarzeń w życiu dziecka, jak np. „pierwszy dzień w żłobku/przedszkolu”, „pożegnanie z pieluchą”, ale także kolekcji tematycznych, czyli np. „wszystko o piłce” lub „historie o historii”. Wezmą pod uwagę przede wszystkim potrzeby rodzin, a wiedzę na ten temat chcieliby zdobyć także podczas wrześniowych spotkań.

Jeżeli tylko przepisy pozwolą, odbędą się one stacjonarnie, w Poczytalni. Zostaną też nagrane i udostępnione w sieci. W razie wprowadzenia ograniczeń dotyczących liczby uczestników, bibliotekarze planują przeprowadzenie internetowej transmisji na żywo. Oba spotkania w ramach projektu „Ta książka jest o Tobie”, objętego honorowym patronatem Prezydenta Miasta Legionowo oraz dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, będą tłumaczone na Polski Język Migowy.